Unioni i grave të SNS-it në Bujanoc dënon ashpër gjuhën denigruese ndaj gruas të Sergej Trifunoviqit dhe Zhelko Veselinoviqit

629

Unioni i grave të Partisë Përparimtare serbe(SNS), gjatë ditës së djeshme ka mbajtur një  konferencë për media, në të cilën, kanë dënuar fyerjet e shpeshta ndaj grave dhe dhunë e opozitës të përfaqësuar nga “Aleanca e Serbisë”.

Në konferencën e udhëhequr nga Lidija Janjiq , përfaqësuese e Komitetit të grave rreth SNS-it në Bujanoc, u vlerësua se që të gjithë mund të dëgjojnë fyerjet që kanë qenë në kurriz të kryeministres Ana Bërnabiq dhe gazetares së Telegraf.rs, të shprehura nga Zhelko Veselinoviq dhe Sergej Trifunoviq .

“Ne gjithashtu dënuam veprimet e anëtarëve të SNS që ofenduan gratë. Megjithatë, ne jemi dëshmitarë të një valë të zemërimit në muajin e kaluar, e cila vjen nga ana tjetër “, deklaroi z.Janjiq

Konferenca u dërgua për të apeluar në media dhe shoqërinë civile për të kontribuar në krijimin e një shoqërie të shëndoshë, në të cilën respektojnë normat dhe se është e nevojshme që trendi negativ i fyerjeve dhe dhunën ndaj grave, të merrë fund.

Përveç partitë në pushtet, e cila fyerjet në kurriz të telegrafi gazetar serb Ivana Zigiç bërë aktorin Sergej Trifunoviq, u dënuan dhe shoqatat e gazetarëve.

Gjithashtu në konferencën e djeshme ashpër u denua edhe gjuha seksiste e Zheljko Veselinoviq, adresuar gruas s ëish liderit të serbëve në Mitrovicë, Oliver Ivanoviqit, Millena Popoviq – Ivanoviq./Lugina-Lajm/
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *