Thaçi dhe Putin e thyejnë “akullin” ndërmjet Kosovës dhe Rusisë

341

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka zhvilluar një takim me të parin e Rusisë, Vladimir Putin.

Me këtë rast Thaçi ka deklaruar se Putin ishte i qartë se nëse Kosova dhe Serbia arrijnë një marrëveshje paqësore, Rusia do ta mbështesë atë, shkruan Indeksonline.

Takimi në fjalë është zhvilluar në Paris dhe ishte i përqendruar në dialogun për normalizimin  e marrëdhënieve Kosovë-Serbi.

“Në Paris takova Presidentin Vladimir Putin, duke u përqendruar në dialogun për normalizimin e marrëdhënieve  të Kosovës dhe Serbisë, për një marrëveshje gjithëpërfshirëse dhe të detyrueshme. Në këtë temë, Presidenti Putin ishte i qartë: Nëse ju (Kosova dhe Serbia) arrini një marrëveshje paqësore, Rusia do ta mbështesë atë”, ka shkruar Thaçi./Indeksonline/
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *