S’ka zgjedhje të reja, por vetëm Qeveri të re

911

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka konfirmuar edhe zyrtarisht se nuk do të ketë zgjedhje të reja në Kosovë, por do të ketë një Qeveri të re duke respektuar Kushtetutën e vendit, shkruan Gazeta Metro.

Thaçi gjatë vizitës që ka zhvilluar sot në Qendrën e Studentëve të shndërruar në  Karantinë, ku priten të vijnë 55 qytetarë të Kosovës nga Zvicra, ka thënë se do të fillon takimet me kryetarët e partive parlamentare.

Ai ka thënë së bashku me të gjitha partitë parlamentare do të shikojnë të gjitha mundësitë dhe të eliminohen zgjedhjet e reja dhe të krijohet qeveri gjithëpërfshirëse.

“Pas krijimit të situatës së, nga e hëna do të filloj konsultimet me liderët e partive politike gjithashtu edhe me prezentimin e kritereve prezentuese për krijimin e qeverisë së re. Fokusi im në cdo rrethanë do jetë të eliminohet mundësia e zgjedhjeve të reja apo shpërbërja e Kuvendit. Qeveria aktuale është në detyrë sipas ligjit dhe fokusi im është të shkojmë drejt një qeverie të stabilitetit, të unitetit, të gjithëpërfshirjes”, ka thënë presidenti Thaçi.

Kujtojmë se njohësit e çështjeve kushtetuese kanë deklaruar se presidenti duhet që edhe një herë ta mandaton dhe t’ia jap mundësinë partisë fituese të zgjedhjeve, pra Lëvizjes Vetëvendosje që ta formon qeverinë e re nëse i ka 61 vota. Por, nëse këta të fundit nuk munden që formojnë qeverinë, atëherë presidenti cakton mandatarin e dytë që në këtë rasti i bie të jetë partia e dytë në zgjedhjet e fundit, ajo është LDK dhe i kërkohet që të ketë 61 vota për ta formuar qeverinë e re.

Nëse asnjëra nga dy partitë, as LVV e as LDK nuk mund të formojnë Qeverinë e re të Kosovës atëherë do të shkohet në zgjedhje të reja.///gazetametro.net

Rekomandime

...

Thaçi e konfirmon: S’ka zgjedhje të reja, vetëm Qeveri të re

 • 27/03/2020 | 10:57
...

Eurodeputetes gjermane Von Cramon i del në shesh anti-amerikanizmi: Konteston Amerikën për mbajtje fjale

 • 27/03/2020 | 10:22
...

‘Dije se gjumin, gjumë s’ta la me bo’: Zbulohet mesazhi kërcënues me vrasje ndaj Thaçit

 • 27/03/2020 | 10:11
...

Një infermiere preket nga koronavirusi derisa po i jepte ndihmë pacientëve në Klinikën Infektive

 • 27/03/2020 | 10:06

Më të fundit

...

Gani Geci: Më mirë me armiq për Amerikë, se të shkoj me trenin që ecën për në Moskë

 • 27/03/2020 | 11:03
...

Thaçi e konfirmon: S’ka zgjedhje të reja, vetëm Qeveri të re

 • 27/03/2020 | 10:57
...

Si të qëroni vezët e ziera për pak sekonda

 • 27/03/2020 | 10:47
...

Moderatorja e ‘Njerëz të humbur’ i reagon ashpër Arbana Osmanit: S’ka asnjë kod etike

 • 27/03/2020 | 10:45

Të tjera

...

Gani Geci: Më mirë me armiq për Amerikë, se të shkoj me trenin që ecën për në Moskë

 • 27/03/2020 | 11:03
...

Thaçi e konfirmon: S’ka zgjedhje të reja, vetëm Qeveri të re

 • 27/03/2020 | 10:57
...

Babai i vdiq nga koronavirusi, llapjani i infektuar: Nuk është qysh po flitet, është gripi i lehtë

 • 27/03/2020 | 10:38
...

Eurodeputetes gjermane Von Cramon i del në shesh anti-amerikanizmi: Konteston Amerikën për mbajtje fjale

 • 27/03/2020 | 10:22
...

‘Dije se gjumin, gjumë s’ta la me bo’: Zbulohet mesazhi kërcënues me vrasje ndaj Thaçit

 • 27/03/2020 | 10:11
...

Një infermiere preket nga koronavirusi derisa po i jepte ndihmë pacientëve në Klinikën Infektive

 • 27/03/2020 | 10:06

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy PolicyKontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë

GazetaMetro përdor cookies për të ofruar shërbim më të mira. Lexoni kushtet e përdorimit dhe privatë
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *