Shkencë

Më të rejat

Dy vëllezër kosovarë, për një ditë përfundojnë studimet e mjekësisë në Zvicër

Javën e kaluar, më 25 janar 2020, në Universitetin e Gjenevës, në Fakultetin e...

Coronavirusi: Mjekët kinezë tregojnë se çfarë i shkakton trupit dhe kush janë më të prekurit

Luftimi i coronavirusit të ri ka qenë një betejë kundër të panjohurës për...

Shkenca thotë se beqarët jetojnë më mirë

Të qenët single ka avantazhet e veta. Nuk është vetëm një mendim, por një pohim...

Të gjitha lajmet

Dy vëllezër kosovarë, për një ditë përfundojnë studimet e mjekësisë në Zvicër

Javën e kaluar, më 25 janar 2020, në Universitetin e Gjenevës, në Fakultetin e Mjekësisë u mbajt ceremonia zyrtare e dhënies së diplomave të 120 mjekëve të...

Read More

Coronavirusi: Mjekët kinezë tregojnë se çfarë i shkakton trupit dhe kush janë më të prekurit

Luftimi i coronavirusit të ri ka qenë një betejë kundër të panjohurës për mjekët. Si e sulmon trupin? Cilat janë simptomat? Kush ka më shumë të ngjarë të...

Read More

Shkenca thotë se beqarët jetojnë më mirë

Të qenët single ka avantazhet e veta. Nuk është vetëm një mendim, por një pohim shkencor. Në fakt, kërkime të ndryshme kanë treguar se jeta pa një të dashur...

Read More

Farmacia në shtëpi: Mbillni rozmarinë në ballkon dhe mësoni të gjitha mënyrat si mund ta përdorni

Rozmarina është bimë shumëvjeçare me gjethe të holla, të forta e të përthyera paksa në qendër. Në pjesën e sipërme një e gjelbër e shndritshme ndërsa...

Read More

Shqiptari shpik vaksinën kundër kancerit, përlotet nga gëzimi

Profesor Shuajp Kraja është shpikësi i parë shqiptar që gëzon të drejtën mbi patentën evropiane për vaksinën kundër kancerit. E konsideruar si një shpikje...

Read More

Shkenca: Personat që shajnë shumë, janë miq më të mirë

Është fakt i mbarënjohur se personat me inteligjencë të lartë kanë tendenca ta shohin botën dhe gjërat përreth tyre më ndryshe. Në fakt, ata kanë tendenca...

Read More