Rama: Ballkani i hapur më në fund po heq kufirin mes Shqipërisë dhe Kosovës

Ballkani i Hapur nuk është vetëm rruga e së ardhmes për prosperitetin e kombit shqiptar si evropian, i cili ka përkatësinë e tij në Evropën e bashkuar, por është gjithashtu një mundësi e re, më e madhe, në rrugën drejt njohjes së Kosovës nga Serbia, tha Edi Rama. Balkansshtë Ballkani i Hapur ai që po “heq përfundimisht kufirin midis Shqipërisë dhe Kosovës”, pohon kryeministri shqiptar, dhe se ata që “me zemërim premtuan” ta bëjnë këtë, nuk mund të bëjnë pa këtë nismë deri më tani, transmeton InfoShqip.

Ai njoftoi në Facebook se ai në të vërtetë e theu heshtjen, që kur ai, Aleksandër Vuçiq dhe Zoran Zaev nënshkruan memorandume bashkëpunimi në Shkup në fund të korrikut, dhe riemërtoi nismën e mëparshme për bashkëpunimin ekonomik midis tre vendeve, të njohur si Mini Shengen, te “Ballkani i Hapur“.

Sidoqoftë, nisma u kritikua ashpër nga autoritetet e Kosovës dhe opozita shqiptare, të cilat praktikisht përsëritën të njëjtën akuzë për hegjemoninë e pretenduar të Serbisë dhe pëlqimin e Edi Ramës për një marrëdhënie të tillë.

Për ata që e shohin si “tradhtar“, ai tha se ishte i pari që “foli me zë të lartë në mes të Beogradit për njohjen e Kosovës nga Serbia”, dhe se të gjithë, si ai – “gjithmonë dhe kudo”, në gjuhët e huaja “Mbronin njohjen e Kosovës”, sot Kosova do të ishte “shumë më e respektuar” ndërkombëtarisht.

Koha nuk qëndron ende dhe paqja nuk fitohet me luftë, pohon ai më tej, dhe Kosova e fitoi luftën falë aleancës “të pathyeshme” të Shteteve të Bashkuara me fuqitë më të mëdha evropiane.

Pa atë aleancë, nuk ka liri, shtetësi, paqe për popullin e Kosovës,” shtoi kryeministri shqiptar, transmeton InfoShqip.

Për ata që e kritikojnë, Rama u bën pyetjen retorike nëse Kosova mund të arrijë paqe të qëndrueshme dhe nëse kombi shqiptar mund të përparojë nëse ftoh marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara, Gjermaninë, Francën ose vetë Bashkimin Evropian?

Unë po e bëj këtë pyetje sepse e kam jetuar historinë nga fusha në vetën e parë, në atë masë sa një udhëheqës i Kosovës u tha Merkel dhe Macron:” Unë nuk kullosa bar për këtë “dhe kështu humbi mundësinë historike për të hequr vizat për Kosovën “, ka shkruar ai. Rama në një postim në Facebook.

“A mund të fitojë Kosova paqe dhe prosperitet, si shqiptarët në tërësi, duke e kthyer dialogun me Serbinë në një “monolog” që nuk “prish” biznesin e Serbisë? Të cilit, për shkak të fajit të monologëve të Kosovës, Serbia i duket më shumë dhe më e pafajshme, ndërsa Kosova duket gjithnjë e më pak e arsyeshme? “- tha ai.

Ai thekson se tash e tetë vjet, ai ka qenë personalisht dëshmitar i “rrugës më të shkurtër” të respektit dhe durimit nga Perëndimi drejt Prishtinës zyrtare, e cila prek atë./InfoShqip.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *