Provokime në Bruksel, Vuçiqi-Thaçit: “Hashim, Federikës më së shumti i pëlqen të të puth ty” (VIDEO)

359

Darka e lamtumirëse për udhëheqësit e Ballkanit Perëndimor të shtraur nga shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Europian, Federico Mogerini  po numëron momentet e fundit.

Megjithate, edhe kjo darkë lamtumirëse në Bruksel, nuk ka kaluar pa provikime.

Është presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, që ka provokuar presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi.

Derisa, shefja për zgjerim të BE-së, Federika Megerini ka përshëndëtur presidentin Thaçi, Aleksandar Vuçiq, i’është drejtuar me fjalët në gjuhën serbe: “Hashim, Federikës më së shumti i pëlqen të të puth ty, derisa presidenti i Kosovës, nuk I përgjigjet, Vuçiqi vazhdon: Thaçi bëhet që nuk kupton gjuhën serbe”

Përveç Vuçiqit dhe Thaçit, në darëkn lamtumirëse, morrën  pjesë edhe presidenti malazez Millo Gjukanoviq, kryeministri i Maqedonisë së veirut Zoran Zaev dhe të tre anëtarët e kryesisë së Bosne Hercegovinës Zeljko Komsiq, Milorad Dodik dhe Sefik Gjaferoviq./LuginaLajm/
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *