NATO mbështet aksionin e sotëm në veri: Veprim për vendosjen e ligjit

Pas aksionit të Policisë së Kosovës në veri të Mitrovicës, ka reaguar edhe NATO.

Aleanca-Veri Atlantike, operacionin kundër kontrabandimit me mallra në atë pjesë e ka quajtur veprim për vendosjen e ligjit.

Në një përgjigje për Telegrafin NATO ka theksuar se misioni i KFOR-it në Kosovë është në komunikim me autoritetet relevante.

“Policia e Kosovës është duke kryer një operacion të zbatimit të ligjit përgjatë Kosovës” dhe se “misioni i KFOR-it, i udhëhequr nga NATO-ja është në komunikim të pandërprerë me të gjitha institucionet relevante në Kosovë dhe me përfaqësuesit e bashkësisë ndërkombëtare”, thuhet në përgjigjen e NATO-s.

Tutje theksohet se ky mision mbetet tërësisht i fokusuar në zbatimin e përditshëm të mandatit të OKB-së, sipas “Rezolutës 1244 nga viti 1999 dhe vazhdon të sigurojë ambient të qetë, të sigurt dhe lëvizje të lirë për të gjitha komunitetet që jetojnë në Kosovë”.

“KFOR-i vazhdon të ndihmojë në zbatimin e marrëveshjes së fundit për shtensionimin e tensioneve që kanë arritur Beogradi dhe Prishtina në kuadër të dialogut të lehtësuar nga BE-ja”, duke iu referuar pajtueshmërisë së arritur më 30 shtator.

Ndërsa për situatën në veri ka reaguar edhe shefi i Lartë për Politikë të Jashtme të BE-së, Josep Borrell

Borrell ka shkruar se incidentet e dhunshme në veri të Kosovës duhet të ndalen menjëherë.

“Incidentet e dhunshme në veri të Kosovës duhet të ndalen menjëherë. Veprimet e njëanshme dhe të pakoordinuara që rrezikojnë stabilitetin janë të papranueshme. Të gjitha çështjet e hapura duhet të adresohen përmes Dialogut të lehtësuar nga BE. Ne jemi në kontakt me Beogradin dhe Prishtinën”, ka shkruar Borrell.

Aksioni policor më 13 tetor është zhvilluar në rajonin e Prishtinës, Pejës, Mitrovicës së Jugut dhe Mitrovicës së Veriut.

Siç bën të ditur policia, në këtë aksion janë sekuestruar mallra të kontrabanduara në vlerë prej qindra mijëra euro.

Sipas tyre sekuestrimi do të shërbejë si prova materiale, të cilat kanë qenë të vendosura në lokacione të ndryshme, lokale afariste, magazina.

Nga ky aksion janë arrestuar dhe ndaluar tetë persona.

Ndërkaq janë shpallur në kërkim edhe dhjetë të tjerë, të cilët dyshohen se janë të përfshirë në kontrabandë me mallra./Telegrafi/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *