Kurti: Marrëveshja me Serbinë ka prioritet për ne (VIDEO)

264

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i cili po merr pjesë në Konferencën e Sigurisë që po mbahet në Mynih të Ghermanisë, në një intervistë për DW, ka qenë i rezervuar në lidhje me diskutimin që është bërë në takimin e së premtës ku ishin të pranishëm liderët e vendeve të Ballkanit Perëndimor.

Kuri  tha se shprehja e nervozizmit të presidentit serb, Aleksandar Vuçiq, në këtë takim erdhi si pasojë e fjalëve të tij [Kurtit], për shkak se, sipas atij, aty pati edhe medie serbe.

Megjithatë, Kurti e cilësoi këtë si një bashkëbisedim të hapur dhe të dobishëm.

“Besoj se ishte një bashkëbisedim i hapur dhe shumë i dobishëm, në mënyrë që edhe më shumë të theksojmë rëndësinë e integrimit evropian, të luftimit të krimit dhe korrupsionit të rëndësisë së  marrëdhënieve të mira fqinjësore. Nuk mund të flas konkretisht për ato që kemi foluri aty, por nga ajo që unë thashë u ndje në një trysni të madhe pasi kishte edhe medie serbe aty dhe ai u shpreh ashtu me nervozizëm. Sa më përket mua, qëndrimet e mija janë të mirënjohura, unë në parim nuk jam kundër dialogut, dua një dialog të përgatitur mirë me parime, jam konstruktiv me një dialog që na shpien në marrëveshje, me një marrëveshje të qëndrueshme që nuk mund të sabotohet as nga brenda as nga jashtë”, u shpreh Kurti.

I pyetur nëse pret që dialogu me Serbinë të rifillojë së shpejti dhe marrëveshja të arrihet brenda këtij viti ashtu siç edhe ka propozuar i dërguari i posaçëm i SHBA-ve për dialogun Kosovë – Serbi, Kurti u shpreh i gatshëm për të rifilluar dialogun, por tha se sa i përket marrëveshjes është me shumë rëndësi përmbajtja e saj dhe se do të ishte më mirë të pritej që të përfundonin edhe zgjedhjet në Serbi, të cilat do të mbahen në prill të këtij viti.

“Kemi legjitimitetin e freskët, nuk mund të thuhet kjo për Serbi, ata do të kenë zgjedhjet në fund të prillit. Duhet ndoshta të presim edhe atje që të përfundohen zgjedhjet, edhe ne t’i shqyrtojmë marrëveshjet e deritanishme, pastaj të diskutojmë me Parisin, me Brukselin me Uashington me Berlinin, për një kornizë që na e bën dialogun konstruktiv e marrëveshjen e drejt. Natyrisht se marrëveshja sa më shpejt aq më mirë, por besoj se përmbajtja e marrëveshjes është prioritet mbi gjithçka tjetër, reciprociteti është parim normal i marrëdhënieve bilaterale, ne do ta heqim tarifën 100 për qind, por do ta vendosim parimin e reciprocitetit”, u shpreh Kurti.

Në takimet që Kurti po zhvillon në Gjermani, tha se vazhdimisht po e thekson nevojën për liberalizim të vizave, sepse sipas tij qytetarëve të Kosovës po u shkelet e drejta e lëvizjes së lirë.

“Në çdo takim bilateral që po zhvilloj këtu po kërkoj liberalizimin e vizave për Kosovën, sepse i kemi plotësuar të gjitha kriteret, dhe po theksoj se liria e lëvizjes është praktikisht njëra nga të drejtat që po shkelet për qytetarët e Kosovës”, tha Kurti.

Në lidhje me unifikimin e qëndrimeve që do të duhej ta kishin kryeministri Kurti dhe presidenti Thaçi, Kurti u shpreh se nuk e di nëse do të arrijnë të keni qëndrime të unifikuara. Ndërsa për marrëdhëniet me kryeministrin shqiptar, Edi Rama, Kurti u shpreh se në 2-3 vitet e fundit, takimi më i mirë që ka pasur me Ramën është ai që e mbajti së fundmi në Tiranë.

“Nuk e di se sa do të mund t’i unifikojmë qëndrimet por unë shprehi vullnetin, interesimin tim që të mos kemi dy apo më shumë politika të jashtme. Nuk është mbase mirë që nuk u takuam para se të vinim por besoj se do të kemi kohë të shihemi”, tha Kurti.

Ai foli edhe për idenë e mini-shengenit ballkanik, duke theksuar se do të duhej që sa më parë ky mini-shengen të integrohej në procesin e Berlinit, të cilin e ka iniciuar kancelarja gjermane, Angela Merkel, proces ky që i njeh 6 shtete të Ballkanit Perëndimor.

“Unë besoj që sa më parë mini-shengeni duhet të integrohet në procesin e Berlinit, ai merret me Ballkanin Perëndimor 6, pra me 6 shtete dhe jo me tri e me katër. Kur të integrohet, atëherë merret procesi i Berlinit me këtë. Me kryeministrin shqiptar nuk kam asgjë të keqe, asgjë personale, Kosova e Shqipëria duhet të afrohen e të bashkëpunojnë me secilën fushë. Takimi që kam pasur me zotëri Ramën ka qenë më i miri që kam pasur me të viteve të fundit”, u shpreh Kurti. /Telegrafi/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *