Category: Shkencë

Eksperti amerikan thotë se ‘6 deri në 12 javët e ardhshme do të jenë më të errëtat e të gjithë pandemisë’

Dr. Michael Osterhom, drejtori i Qendrës për Kërkime të Sëmundjeve Infektive në Universitetin e Minesotës, paralajmëroi të dielën se tre muajt e ardhshëm mund...

Miliarderi amerikan, Bill Gates tregon se kur do të përfundojë pandemia COVID-19

Themeluesi i Microsoft, Bill Gates është shprehur se pandemia e koronavirusit do të marrë fund në vitin 2022. Në një intervistë për “La Stampa”, Gates...

Shkencëtarët: Vaksinat ruse dhe kineze ndaj COVID-19 kanë mangësi

Vaksinat ndaj COVID-19, të prodhuara në Rusi dhe Kinë kanë një mangësi: Ato bazohen mbi virusin e gripit sezonal, të cilit janë ekspozuar shumë njerëz, gjë...

Pipero apelon shtetasit e Kosovës të infektuar me COVID-19: Mos u nisni për në Shqipëri

Mjeku i njohur Pëllumb Pipero ka deklaruar se duhet të kufizohen edhe lëvizjet e personave që shkojnë nga Kosova për të kaluar disa ditë pushimi në bregdetin...

Asnjë i prekur me COVID-19 gjatë haxhillëkut, OBSH përgëzon Arabinë Saudite

Ministria e Shëndetësisë e Arabisë Saudite ka njoftuar se asnjë pelegrin që ka marrë pjesë në haxhillëkun e këtij viti nuk është infektuar me koronavirus...

Mjekët zbulojnë një simptomë të re të Covid-19, më e përhapur te të rinjtë

Duke qenë se më shumë të rinj po infektohen me COVID-19, mjekët kanë vënë re simptoma të ngjashme, të cilat nuk janë fort të përhapura te njerëzit e tjerë...

Vaksina anti-COVID po tregohet e suksesshme në Amerikë – testohet në 45 vullnetarë

Vaksina eksperimentale e firmës farmaceutike, Moderna, për COVID-19 tregoi se ishte e sigurt dhe provokoi përgjigje imune në të 45 vullnetarët e shëndetshëm në...

Personat që përtojnë të zgjohen nga gjumi janë më inteligjentë

Joshja për ta vazhduar gjumin dhe ndoshta për ta marrë pushim në punë është diçka me të cilën jemi përballuar të gjithë, por shumica e luftojmë atë....

Kina shpall fitoren ndaj coronavirusit

Kina ka deklaruar fitore ndaj coronavirusit të ri që ka goditur ekonominë e saj dhe vazhdon të shkatërrojë botën.  Ndërsa epidemia, e cila deri më tani ka...

Çdo cigare u’a shkurton jetën mesatarisht për 14 minuta

Pjesa më e madhe e jona e di se pirja e duhanit dhe e alkoolit i bën shumë keq shëndetit. Mjekët për këtë arsye, u rekomandojnë të gjithëve që të mos...