Category: Nga vendi

Haziri mbështet të drejtën e shqiptarëve të Preshevës, Medvegjës dhe Bujanocit për bashkim me Kosovën

Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri ka pritur në takim pune përfaqësuesit politik të Kosovës Lindore, me të cilët ka biseduar për bashkëpunim të...

Nënshkruhet kontrata për asfaltimin e rrugës nga trafostacioni deri tek lagjja e re në Tërnoc, vlera 8 milionë dinarë (FOTO)

Kryetari i Komunës së Bujanocit, Shaip Kamberi, ka nënshkruar sot kontratën me vlerë prej 8 milionë dinarëve për asfaltimin e rrugës në hyrje të Tërnocit...

Në Tiranë organizohet ceremoni përkujtimore për 15 Korrikun, të pranishëm hoxhallarë edhe nga Lugina (VIDEO)

Ambasada e Turqisë në Tiranë, Ministria e Rinisë dhe e Sportit e Republikës së Turqisë dhe Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim (TIKA) kanë organizuar...

Aprovohet Deklerata politike në Bujanoc: “Shqiptarët e Luginës kërkojnë reciprocitet më të drejtat e serbëve të Kosovës” (DEKLERATA, VIDEO)

Në sallën e vogël të shtëpisë së kulturës në Bujanoc, sot u zhvillua seanca e Kuvendit Shqiptar të Luginës së Preshevës. E drejtuar nga dy kryetarët e...

Nismës #LuginaDoZgjidhje, i është bashkuar edhe deputeti kosovar Korab Sejdiu; “Gjaku shqiptar nuk gjendet vetëm brenda kufijve artificial” (FOTO)

Fushatës #LuginaDoZgjidhje, të inicuar nga disa qytetarë nga Lugina e Preshevës, së fundmi iu ka bashkangjitur edhe deputeti i pavarur kosovar, Korab Sejdiu....

Zhvillohet takimi i dytë i liderëve politik shqiptarë, për ditën e shtunë, është përcaktuar seanca e kuvendit shqiptar të Luginës së Preshevës (FOTO)

Gjatë orëve të pasdites së djeshme (e hënë), është mabjtur takimi i rradhës  liderëve politik shqiptarë të Luginës së Preshevës. Siç merrë vesh...

THIRRJE E HAPUR PËR MËSIMDHËNËSIT E LËNDËS FETARE

Bashkësia Islame për Preshevë Bujanoc dhe Medvegjë (BIPBM) bënë thirje të hapur për të gjithë kanditatët e interesuar për vende pune mësimdhënës të...

“MEDINVEST” hap konkurs për punësimin e 140 punëtorëve në fabrikën e re të çorapeve në Medvegjë; pagat nga 400 deri në 2000 euro

Kompania shqiptaro-italiane, “MEDINVESTGROUP”, ka shpall konkurs, për pranimin e 140 punëtorëve në fabrikën e re të çorapeve e cila do të hapet së...

Zëvendësministri Hoti po viziton Bujanocin, takim e parë e realizon me kryetarin Kamberi (FOTO&VIDEO)

Zëvendësministri i Ministrisë së kulturës, rinisë dhe sportit të Kosovës, Rexhep Hoti, sot po viziton Bujanocin. Rexhep Hoti, fillimisht u prit në takim nga...

Deputeti Fatmir Hasani paralajmëron në Beograd: “Nga java e ardhshme fjalimet e mia në Kuvendin Republikan, do t’i bëjë në gjuhën shqipe”

Deputeti i vetëm shqiptar në parlamentin serb, Fatmir Hasani në një deklarim për Agjencionin e lajmeve “Beta”, theksoi se, ai votoi kundër ligjeve për...