Category: Nga Rajoni

Korrigjimi i kufijve do të bëhet në mënyrë paqësore, të mos ngatërrohet “korrigjimi” me “shkëmbim”

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka thënë se të tjerët po e ngatërrojnë idenë e tij të shfaqur për bashkimin e Luginës së Preshevës, Medvegjës dhe...

Vajza me mbulesë nga Maqedonia flet 8 gjuhë, ligjëron në Universitetin e Bazelit

Arlinda Amiti ka lënë gjurmë në Zvicër me suksete në fushën e dijes. Edhe pse është shumë e re në moshë, ajo zotëron 8 gjuhë të huaja dhe është...

I biri i Qerim Çoçajt fton familjarët e shoferit në varrimin e babait: Ta ndajmë dhimbjen bashkë

Qerim Çoçaj nga Hasi i Prizrenit, i cili punonte si furrtar në Gjilan, mbeti i vdekur në vend nga aksidenti që ndodhi dje në qendër të qytetit të Gjilanit....

Vllasi: Kush nuk do të donte bashkimin e Kosovës me Luginën, por është opsion joreal

Azem Vllasi thotë se insistimi i presidentit Hashim Thaçi, se qëllimi i tij është bashkimi i Luginës së Preshvës me Kosovën, pa i dhënë asgjë Serbisë nuk...

HISTORIKE: Shqiptarët rimarrin Tuzin pas 110 vjetësh (Video)

Si asnjëherë më parë partitë politike shqiptare kanë themeluar Forumin Shqiptar për Komunën e Tuzit, i përbërë nga Alternativa Shqiptare, Aleanca Demokratike...

Tuzi vishet kuq e zi, shqiptarët presin fitore absolute në Tuz

Nga e diela, Komuna e Tuzit në Mal të Zi do të qeveriset nga shqiptarët. Kështu ka thënë Nikollë Camaj, udhëheqës i koalicionit “Forumi Shqiptar” që garon...

Mogherini: Përkundër vështirësive shkojmë kah negociatat e Kosovës dhe Serbisë

Përfaqësuesja e lartë e BE Frederica Mogherini ka deklaruar se “përkundër të gjitha vështirësive po shkon kah negociatat e Kosovës dhe Serbisë në mënyrë...

Edi Rama ndërpren fjalimin në Pukë, përderisa hoxha thirrte ezanin (VIDEO)

Kryeministri Edi Rama ka ndërprerë fjalën e tij në Pukë pasi teksa ai fliste, hoxha filloi të këndonte ezanin në minaren e xhamisë së qytetit të Pukës. Rama...

Sondazhi: Qytetarët e Kosovës duan që Lugina e Preshevës t’i bashkohet Kosovës

Profesori i Oxfordit, Anthony Heath, duke treguar për realizimin e sondazhit “Zëri i Popullit rreth `Finalës së Madhe` ndërmjet Kosovës dhe Serbisë” tha se...

Vrasja e vëllezërve Bytyçi, amerikanët i bëjnë presion Vuçiqit

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha të martën se ligjvënësit amerikanë e kanë diskutuar me të javën që lamë pas në Munih të Gjermanisë, çështjen...