Category: Nga Bota

Gruaja myslimane bëhet gjykatësja e parë me hixhab në Britani të Madhe

Një grua që është bërë gjykatësja e parë me hixhab në Britani të Madhe –  motivon edhe njerëzit e tjerë të fesë islame, t’i realizojnë ëndrrat e...

Gjermania shënon 147 të vdekur nga koronavirusi për 24 orë

Instituti për sëmundje ngjitëse “Robert Koch” ka njoftuars e 147 persona kanë vdekur nga koronavirusi në Gjermani gjatë 24 orëve të kalauara. Kështu, numri...

COVID-19 detyron familjen britanike të krijojë Xhami në shtëpinë e tyre (FOTO)

Koronavirusi ka bërë që myslimanët ta kalojnë muajin e shenjtë të Ramazanit në shtëpi. Madje përveç traditave të këtij muaji, besimtarët myslimanë janë...

Shteti jugor indian ndërton mure të larta për ta parandaluar përhapjen e Covid-19

Shteti jugor indian i Tamil Nadu ka ndërtuar mure duke vendosur një kufi me shtetin fqinj, Andhra Pradesh, mes frikës për përhapjen e Covid-19. Muret me lartësi...

Gjermania fillon me largimin e masave të izolimit, por rritet numri i të infektuarve me COVID-19

Një javë pasi Gjermania hoqi disa masa kundër koronavirusit, autoritetet raportuan një rritje të lehtë të nivelit të riprodhimit të virusit. Instituti Robert...

Amerika e falënderon Turqinë për ndihmat – kjo dërgesë tregon marrëdhien tonë të fortë

Shtetet e Bashkuara të Amerikës falënderuan Turqinë për ndihmat mjekësore për të luftuar koronavirusin. “Gjatë kohërave të krizës, si përpjekja në të...

OBSH: Fundi i pandemisë së Koronavirusit, ende është i largët

Duke vënë në dukje se disa vende evropiane po përgatiten të lehtësojnë kufizimet për të ndalur përhapjen e coronavirusit, kreu i Organizatës Botërore të...

Restauranti i një shqiptari në Texas, po ushqen falas për pesë javë mjekët, policët dhe zjarrëfikësit – Ja se si i falenderohen ata (VIDEO)

Resturanti i një shqiptari në Houston të Amerikës ka marrë jehonën e miliona amerikanëve për gjestin e madh që ka bërë gjatë kohës së pandemisë, COVID-19....

Nobelisti francez: COVID-19 nuk është krijuar në natyrë, por nga njeriu (VIDEO)

Shkencëtari me renome botërore, francezi Luc Montagnier, njëherit fitues i çmimit Nobel për Mjekësi dhe personi që ka kontribuar shumë me punën e tij mbi...

Testimi i vaksinës së coronavirusit te njerëzit do të fillojë të enjten në Britani të Madhe

Testimet njerëzore për një vaksinë të mundshme të coronavirusit të zhvilluar në Universitetin e Oksfordit do të fillojnë të enjten, ka njoftuar sekretari i...