Category: Lugina

Deputeti i LVV-së Liburn Aliu vizitoi Bujanocin: “Presidenti Thaçi të jap informacione të hëllosishme rreth idesë së korrigjimit të kufijëve, përkrahim tërësinë territoriale të Luginës së Preshevës” (VIDEO)

Në vazhdën e vizitave të delegacioneve kosovare në Bujanoc, sot Komunën e Bujanocit e vizitoni deputeti i Lëvisjes VETËVENDOSJE!, Liburn Aliu. Aliu në takim,...

Kjo është ‘harta e re e Kosovës’

E përditshmja franceze “Le Monde” botoi dy artikuj rreth shkëmbimit të mundshëm të territoreve në mes të Beogradit dhe Prishtinës, si dhe një hartë të...

Ardita Sinani edhe për një mandat në krye të PVD-së në Preshevë

Në amfiteatrin e RTV Preshevës të shtunën në mbrëmje është mbajtur Kuvendi zgjedhor i PVD-së, dega në Preshevë. 100 delegatët e rinjë të dalur nga procesi...

Preshevarja Lea Saqipi shpallet fituese në Festivalin Ndërkombëtar të bukurisë “Start Tv” në Prishtinë (FOTO)

Në një konkurencë tejet të fort nga Kosova, Shqipëria dhe Lugina e Preshevës, në Festivalin Ndërkombëtar të “Start Tv”, preshevarja Lea Saqipi,...

Deri në dhjetor luginasit do ta gëzojnë shtetësinë e Kosovës

Fikri Mehmeti, sekretar në Alternativë – Dega në Gjilan, thotë se Ligji për të huaj ka kaluar në dy lexime në Kuvendin e Kosovës dhe se në përmirësimet që...

Tiranë: Kryetarja Ardita Sinani po merrë pjesë Konferencën Ndërkombëtare EPP Woman

Kryetarja e degës së Partisë për Veprim Demokratik në Preshevë, Ardita Sinani po merrë pjesë në Konferencën Ndërkombëtare në Tiranë të organizuar nga EPP...

Komuna e Bujanocit pjesë e 11 komunave që kanë përfituar nga programi i KPQK në Serbi të financuar nga BE

Nëpërmjet një njoftimi zyrtar, Komuna e Bujanocit, bënë ditur që sot ka nënshkruar kontratë me Konferencën e përhershme të qyteteve dhe komunave në Serbi,...

Gjykata themelore denon Komunën e Bujanocit me 4.5 milionë dinarë për veprimet e pushtetit të mëparshëm

Nëpërmjet një njoftimi zyrtar, Komuna e Bujanocit, bënë të ditur se me vendim të Gjykatës themelore, komuna do të duhet t’i paguaj ndërmarrjes shoqërore...

Befason presidenti Thaçi: Kush po e përmend luftën, udha e hajrit i qoftë, askënd nuk e ndali

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka deklaruar se kërkesën për bashkëngjitjen e Luginës në Kosovë e ka bërë vet Lugina. Ai thotë se po punon për të...

Nënkryetari i VV-së: Refuzimi nga LDK ishte i pritshëm, kishim shpresa te Vjosa Osmani

Nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Liburn Aliu ka thënë se refuzimi i LDK-së për t’iu bashkuar protestave të Vetëvendosjes ka qenë i pritshëm. “Brenda...