Category: Lugina

“Presheva Jehon” me dinjitet po përfaqëson Preshevën në “FLAKADANIN E KARADAKUT” në nderim të 18 vjetorit të rënies së Komandant Mjekrrës

Nën organizimin e Komunës së Vitisë “FLAKADANI I KARADAKUT”, kushtuar 18 vjetorit të rënies heroike të Nijazi Azemit – Komandamt Mjekrrës, shoqëria...

Shefi i Zyrës së Këshillit të Evopës Tobias Flessenkemper viziton KKSH-në; nga kryetari Ragmi Mustafa njoftohet për problemet thelbësore të shqiptarëve të Luginës së Preshevës

Shefi i Zyres së Këshillit të Evopës në Beograd, Tobias Flessenkemper, gjatë ditës së sotme po qëndron për vizitën në Bujanoc. Ai, ka vizituar edhe selinë e...

Kryetari Kamberi pret në takim shefin e zyrës së Këshillit të Evropës në Beograd, Tobias Flessenkemer: “Përkrahja ndërkombëtare dhe monitorimi i pozitës së pakicave – i domosdoshëm dhe i patjetërsueshëm”

Kryetari i Komunës së Bujanocit, Shaip Kamberi, gjatë ditës ka pritur në takim, shefin e zyrës së Këshillit të Evropës në Beograd, Tobias Flessenkemer. “Me...

Ambasadori çek në Beograd Tomas Kuchta pret në takim kryetarin e KKSH-së Ragmi Mustafa

Kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar, Ragmi Mustafa gjatë ditës së sotme u mirëprit në Ambasadën Çeke në Beograd, nga ambasadori Tomas Kuchta si dhe e...

Persona dashakqinjë presin drunjët në hyrje të fshatit Bilaç (FOTO)

Në redaksinë e portalit LuginaLajm, kanë arritur disa fotografi me një shkrim të shkurtër, se gjatë fundjavës së shkuar, në rrugën kryesore të fshatit...

SHKMT “Jehona” në Zvicërr organizon mbrëmje letrare me publicistin Daniel Abimi

Shoqata Kulturore e mërgimtarëve tërnocas në Zvicërr, “Jehona”, gjatë së shtunes (dje), ka organizuar një mbrëmje letrare me publicistin Daniel Abimi. Kjo...

PVD do të nisë iniciativën për shkarkimin e drejtorit të Shtëpisë së Shëndetit në Preshevë (lexo njoftimin)

Nëpërmjet një njoftimi për opinion, Kryesia Qëndrore e Partisë për Veprim Demokratik, ka bërë të ditur, se në Kuvendin Komunal të Preshevës, do të nisë...

FG PDSH dënon fuqishëm dhe reagon ashpër ndaj publikimit të pamjeve nga kamerat e sigurisë brenda hapsirave të shtëpisë së shëndetit në Preshevë

Në mbledhjen e mbajtur sot (21 mars, 2019), Forumi i Gruas i Partisë Demokratike Shqiptare në Preshevë, ka reaguar ashpër, ndaj publikimit të pamjeve të...

Shaip Kamberi: “Prapa mantelave të bardha nuk duhet të qëndrojnë mendjet e zeza” (VIDEO)

Kryetari i Partisë për Veprim Demokratik, Shaip Kamberi, sot ka pritur në takim, gratë e Forumit të Gruas së të këtij subjekti politik, me të cilat ka shpreh...

Publicisti Enver Robelli shprehet i neveritur pafundësisht nga veprimet e ulëta në Preshevë – ja me çfarë fjalë i drejtohet drejtorit të shtëpisë së shëndetit, Driton Salihut

Gazetari dhe publicisti i mirënjohur shqiptar në Zvicër, Enver Robelli, ka reaguar ashpër ndaj veprimit të ulët të drejtorit të shtëpisë së shëndetit në...