Category: Lugina

Reagon kryetari Shaip Kamberi: “Pasojat e politikës albanofobe të udhëhequra nga presidenti Aleksandar Vuçiq, po bien mbi kurrizin e kompanive shqiptare”

Pas vënies së zjarrit të qëllimshëm mbi makineritë e kompanisë shqiptare “Saba Bellça” në Vranjë, nëpërmjet një postimi në facebook, ka reaguar...

Valon Etemi publikon makinerinë e djegur në Vranjë: Deri kur do të vazhdojnë të ndodhin këto nënçmime dhe këto përbuzje në ketë shtete ‘Demokratik’

Valon Etemi, bashkëpronar i kompanisë “Saba Bellça” nga Presheva, nëpërmjet një postimi në facebook, ka publikuar makinerinë e djegur qëllimisht në...

Hapet konkursi për regjistrimin e studentëve të rinj në Universitetet e Shqiprisë, KKSH ofron ndihmë administrative për aplikuesit nga Lugina

Këshilli Kombëtar Shqiptar duke pasur komunikim dhe bashkëpunim të rregulltë me Ministrinë e Arsimit dhe Sportit të Republikës së Shqipërisë si dhe me...

Makinerisë së “Saba Bellçës”, qëllimisht i vihet flaka në Vranjë, dëmi rreth 100 mijë eurove

Në oborrin e ndërmarrjes publike “Vodovod” në Vranjë, gjatë natës së mbrëmshme, kompanisë shqiptare “Saba Bellça” nga Presheva, i është djegur...

Ragmi Mustafa vizita të rëndësishme në Kosovë, merrë mbështetjen e Qeverisë së Kosovës për Dekleratën politike të 14 korrikut

Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare z. Ragmi Mustafa gjatë ditës së sotme ka qëndruar për vizitë në Republikën e Kosovës, me ç’ rast është pritur nga...

Diaspora shqiptare në Preshevë, do të pritet me këngët Sanja Petrovit, përfaqësuese e Serbisë në YouthVision 2018

Diaspora e Preshevës do të pritet me muzikë serbe në kuadër të një organizimi për mërgimtarët në Preshevë, transmeton Gazeta Metro. Nesër me fillim në ora...

E konfirmon Presidenca, në Bruksel diskutohet edhe çështja e Luginës

Përfaqësuesit politikë të shqiptarëve të Luginës së Preshevës po kërkojnë që çështja e kësaj treve shqiptare të përfshihet në kuadër të dialogut...

Ka përfunduar asfaltimi i njërës nga rrugicat kryesore të rrugës së Kosovës në Bujanoc (FOTO)

Në rrugën e Kosovës në Bujanoc, ka përfunduar asfaltimi i rrugicës numër XXV të kontraktuar javë më parë. Ky projekt i cili është realizuar nga buxheti i...

Ish-kryetarja e Preshevës Ardita Sinani: Nuk është e jona të propozojmë shkëmbime territoresh

Këto ditët është diskutuar shumë në opinion çështja e shkëmbimeve të territoreve me Serbinë. Kjo pas kërkesës së përfaqësuesve të shqiptarëve të...

Ka filluar të ndërtohet arterie e re rrugore në mes të Bujanocit dhe Tërnocit (FOTO&VIDEO)

Sot edhe zyrtarisht kanë filluar punimet në rrugën e re të Tërnocit, e cila lidh shumë lagje me rrugën Bujanoc – Tërnoc. Rruga e kontraktuartuar dy ditë më...