Category: Lugina

Shkrimtarja preshevare Nerimane Kamberi, do të nderohet me Urdhërin e Palmave Akademike nga Abasadorja franceze Marie-Christine Butel

Ambasadorja e Francës në Kosovë, Marie-Christine Butel, sot do të dekorojë shkrimtaren dhe gazetaren Nerimane Kamberi me Urdhërin e Palmave Akademike, si pjesë e...

Dr.Burhan Halili zgjidhet kryetar i ri i degës së PVD-së në Bujanoc

Dega e Partisë për Veprim Demokratik në Bujanoc, gjatë pasdites së sotme ka mbajtur Kuvendin zgjedhor, në të cilin janë zgjedhur strukturat e reja drejtuese të...

(VIDEO): Ish-ushtari i UÇK-së e UÇPMB-së Sadik Aliji i përndjekur nga Lugina, s’po mund të pajiset me dokumente në Gjilan

Sadik Aliji ka plot nëntë vjet që jeton në Veleknicë të Gjilanit. Por, 54 vjeçari nga Lugina e Preshevës nuk ka asnjë dokument identifikues të vlefshëm nga...

Mynih: Mbahet takimi i parë punues i Unionit të Bizneseve shqiptare në Gjermani – qëllimi i takimit rrjetizimi dhe bashkëpunimi më i madh i bizneseve ndër-shqiptare (FOTO)

Nën  organizimin e Ilir Sinanit dhe Lulzim Maliqit, gjatë ditës së djeshme, në Mynih të Gjermanisë është mbajtur takim i parë i Unionit të Bizneseve...

“Saba Bellça” akuzon qeverisjen e Shqiprim Arifit për korrupsion, diksriminim dhe shkelje të ligjit – 20 milionë dinarë jepen pa prokurorim publik (DOKUMENT)

Kompania “Saba Bellça” me seli në Preshevë, akuzon kryetarin e asaj komune Shqiprim Arifin dhe pushtetin lokal preshevar për diskriminim, korrupsion dhe shkelje...

EU PRO zhvillon sesionin informativ mbi konkursin për mbështetje të ndërmarrjeve të vogla dhe mikro bizneseve – Ja kush ka drejt aplikimi

Në ambientet e Fakulteti Ekonomik në Bujanoc, përfaqësuesit e programit EU PRO, kanë zhvilluar sesionin informativ mbi konkursin e dytë publik për mbështetjen e...

Nebojsha Arsiq rizgjidhet kryetar i Komunës së Medvegjës-shqiptarët nuk do të jenë pjesë e pushtetit lokal të Medvegjës

Sot në Mevegjë u zhvillua seanca konstituive e Asamblesë komunale të dalur nga zgjedhjet e 8 shtatorit. Megjithate, Kuvendi komunal i Medvegjës i vazhdoi punimet...

Me lotë, përqafime dhe duartrokitje, dje u përcoll për pension, mësuesja Misrete Hasani nga Bujanoci (FOTO)

Mësuesja e mirënjohur Misrete Hasani, dje edhe zyrtarisht i ka dhënë fund mësimdhënies në shkollën fillore “Naim Frashëri” në Bujanoc. Pas një periudhe 44...

Nënshkruhen 97 kontrata për bizneset e vogla – Për tre vjet Komuna e Bujanocit ka subvencionuar 250 biznese në vlerë prej 30 milionë dinarëve

Komuna e Bujanocit, sot ka nënshkruar 97 kontrata me ndërmarrësit lokal nga Bujanoci. Kryetari Shaip Kamberi, nëpërmjet një postimi në facebook, ka ripërsëritur...

Me mbështetje të Ambasadës britaneze në Beograd, nxënësit shqiptarë të Luginës së Preshevës, do të jenë pjesë e “Shkollave të shekullit XXI”

Nëpërmjet një shkrimi, shërbimi informativ i Këshillit Kombëtar Shqiptar, ka njoftuar se nxënësit shqiptarë të Luginës së Preshevës do të jenë pjesë e...