Category: Lugina

SHBA-ja mbetet e hapur për shkëmbim territoresh mes Kosovës e Serbisë

SHBA-ja ka refuzuar të hedhë poshtë shkëmbimin e territoreve mes Kosovës dhe Serbisë, pavarësisht kundërshtimit gjerman për këtë ide. “U takon palëve që...

EKSKLUZIVE: Vrasjen në Gjilan e kreu një femër, viktimat janë anëtarë të një familje

Qyteti i Gjilanit është tronditur nga një lajm i hidhur që ndodhi pak minuta më parë. Burime të Indeksonline bëjnë të ditur se një police femër e cila i...

Vrasje në Gjilan, policia konfirmon të shtënat me armë

Një vrasje po dyshohet se ka ndodhur para pak minutash në Gjilan, raporton Gazeta Express Sipas informacioneve të para, rasti ka ndodhur në rrugën “Xhevat...

Konkurs shpërblyes për video punime: RESPEKTOHEMI SEPSE…/INTERKULTURALIZMI NË QYTETIN TIM ËSHTË…

NGO The Future nga Bujanoci shpall konkursin shpërblyes RESPEKTOHEMI SEPSE…/INTERKULTURALIZMI NË QYTETIN TIM ËSHTË…, i cili i është dedikuar video...

LAJMI I FUNDIT: Një qytetar aksidentohet në rrugën Breznicë – Tërnoc, bie nga rruga në shtratin e lumit “Tërnoci” (FOTO)

Sipas burimeve jo zyrtare të portalit LuginaLajm, një qytetar nga Malësia e Bujanocit (i njohur për redaksinë), është aksidentuar në rrugën Breznicë –...

Shkëmbimi i territoreve, Qosja: Mund të zgjidhte përgjithmonë çështjen Kosovë-Serbi (VIDEO)

Çështja e shkëmbimit të territoreve mes Serbisë dhe Kosovës u rikthye sërish në intervistën që akademiku Rexhep Qosja dha për gazetaren e A2, Alba Alishani....

Në urimin e 12-të vjetorit të pavarësisë së Kosovës, kryetari Mustafa kërkon që çështja e Luginës së Preshevës të negociohet në mes të Kosovës dhe Serbisë

Në urimin drejtuar institucioneve dhe popullit të Kosovës, kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar në Luginë të Preshevës, Ragmi Mustafa, ka kërkuar që...

Kamberi feston në Pejë: Nënshkruan nismën për binjakëzimin e Bujanocit me pesë qytete nga trevat shqiptare

Kryetari i Komunës së Bujanocit, Shaip Kamberi me bashkëpunëtorë po merrë pjesë në shënimin e 12-të vjetorit të pavarësisë së Kosovës, në qytetin e...

Thaçi në Bruksel: Do të kërkoj edhe njëherë që BE-ja të plotësojë zotimin për liberalizimin e vizave

Liderët e Ballkanit Perëndimor janë duke marrë pjesë në një takim joformal në Bruksel me udhëheqjen e re të Bashkimit Evropian. Këtë e ka bërë të ditur...

Akademik Rexhep Qosja përkrah idenë për shkëmbimin e territoreve

I ftuar në një emision televiziv i cili do të transmetohet këtë të hënë, akademiku Rexhep Qosja, ka folur edhe për shkëmbimin e territoreve. Qosja ka thënë...