Category: Lugina

Me mbështetje të Ambasadës britaneze në Beograd, nxënësit shqiptarë të Luginës së Preshevës, do të jenë pjesë e “Shkollave të shekullit XXI”

Nëpërmjet një shkrimi, shërbimi informativ i Këshillit Kombëtar Shqiptar, ka njoftuar se nxënësit shqiptarë të Luginës së Preshevës do të jenë pjesë e...

Pas 17 vjetëve, qeverisja lokale e Medvegjës, do të formohet pa pjesëmarrjen e shqiptarëve

Një ditë para seancës konstituive të Kuvendit komunal të Medvegjës, Partia Progresiste serbe (SNS), e Aleksandar Vuçiqit, nuk ka ftuar asnjerën nga dy listat...

Dardan Molliqaj pëson debakël në Deçan (Dokument)

Partia e Ramush Haradinajt dhe Shpend Ahmetit arritën që t’i merrnin mbi 10 mijë vota. Mirëpo, si qëndron lista e këtij koalcioni? Dardan Molliqaj nuk qëndron...

Kryetari Shaip Kamberi priti në takim sekretaren e parë të Ambasadës së Britanisë së madhe në Beograd, Chantel Care – “Rruga e vetme për zgjidhjen e problemeve të shqiptarëve të Luginës së Preshevës, është trajtimi i Luginës në dialogun Kosovë-Serbi”

Kryetari i Bujanocit, Shaip Kmberi, ka pritur sot në takim përfaqësuesit e Ambasadës së Britanisë së Madhe të akredituar në Beograd. Kamberi, nëpërmjet një...

Kryetari Shaip Kamberi vizitohet nga fëmijët e çerdhes “Gëzimi Ynë” – “Çiltërësia dhe sinqeriteti i tyre për jetën, n’a japin shtysë për punë të mëtutjeshme” (FOTO)

Kryetari i Komunës së Bujanocit, në kabinetin e tij, sot ka pritur fëmijët e çerdhes “Gëzimi Ynë”. Kjo pritje e fëmijëve në kabinetin e kryetarin, u...

Preshevë: Promovohet librit “Shqiptarësia e Luginës së Preshevës ndër shekuj” të autorit Prof.Dr.Ilir Zylfiu

Sot në bibliotekën “Mehmet Jusufi ” në Preshevë u bë promovimi i librit “Shqiptarësia e Luginës së Preshevës ndër shekuj “,e autorit Preshevar Prof.Dr....

Kompania “Fluidi”, pjesë e panairit më të madh tregtar “Anuga 2019”

Kompania Fluidi është duke marrë pjesë në panairin më të madh tregtar për ushqim dhe pije “Anuga 2019” në Cologne të Gjermanisë. Në 100 vjetorin e këtij...

Kur Shqiprim Arifi nga opozita “shkulte” mikrofonin e foltores së Kuvendit të Preshevës: “E marrë e çoj në shpi” (VIDEO)

Ishte datë24 maji i vitit 2017, dhe në Kuvendin e Preshevës po zhvillohej një seancë plenare. Shqiprim Arifi i cili kishte pak ditë që ishte shkarkuar nga pozita...

PVD kërkon sqarim nga kryeshefi i policisë dhe kryeshefi i administratës komunale të Preshevës: “Me urdhër të kujt, policia erdhi në punimet e Kuvendit komunal të Preshevës?”

Pas ngjarjeve të fundit të krijuar nga Kuvendin Komunal të Preshevës, Partia për Veprim Demokratik, ka këkuar nga kryeshefi i Policisë së Stacionit në...

Bujanoc: Nën organizimin e OSBE-së fillon kursi i gjuhës “shqip-serbisht” – të interesuar dhejtra të rinj shqiptarë e serbë

Misioni i OSBE-së në Bujanoc edhe ketë vit ka organizuar kurse falas tre-mujore përmes të cilave studentët do të fitojnë aftësi themelore gjuhësore në të dy...