Category: Lugina

BBC: Nëse merren vesh Serbia e Kosova, ka shpërblime të mëdha

Një moment historik apo një propozim që do nënkuptonte luftë? Kur bëhet fjalë për shkëmbimin e territoreve mes Kosovës dhe Serbisë, përgjigja varet nga kush...

Kryetari Kamberi drekë pune me zv/drejtoriun e Zyres së Kombeve të Bashkuara në Beograd, Dennis Besedic; diskutojnë për situatën aktuale politike në Luginë

Nëpërmjet një postimi në facebook, kryetari i komunës së Bujanocit, Shaip Kamberi, ka njoftuar se gjatë së mërkures, ka zhvilluar një drekë pune me...

Sot e nëntë muaj punëtorët e Rtv Preshevës punojnë pa paga

Punëtorët e Radiotelevizionit Presheva kanë hyrë në muajin e dhjetë që nuk realizojn të drejtën e tyre elementare, pagën e tyre. Kjo nga shkaku se pushteti i...

Çka fiton Kosova nëse ia bashkëngjet vetes Luginën? – flet kryetari i Bujanocit Shaip Kamberi (VIDEO)

Kryetari i Bujanocit, Shaip Kamberi ka thënë se nëse Lugina e Preshevës nuk bashkohet me Kosovën, si pjesë e fazës finale të bisedimeve me Serbinë, numri i...

KKSH uron fillimvitin e ri shkollor: “Vetëm arsimimi dhe shkollimi i gjeneratave të reja në Luginën e Preshevës mund të jetë shtegtimi në zgjidhjen e problemeve”

Me rastin e fillimit të vitit shkollor 2018/2019, kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar, Shukri Ymeri, në emër të këtij institucioni shpreh urimet më të...

Mogherini: Do të mbështes shkëmbimin e territoreve midis Kosovës dhe Serbisë nëse…

Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, tha se ajo do të mbështeste shkëmbimin e territoreve midis Kosovës dhe Serbisë nëse dy...

Thaçi: Do ta marrim Preshevën por se japim Mitrovicën

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi në një prononcim për media tha se qytetarët përmes referendumit do të vendosin për marrëveshjen Kosovë-Serbi, raporton...

Bashkësia Islame e Medvegjës ndau mish për nder të Kurban Bajramin, një fshatarit nga Llapashtica i blejet një lopë

Bashkësia Islame e Medvegjës, me kryetarin e saj Fitim Sahiti për nder të festës së Kurban Bajramit, ndau mishin e një lope ne xhaminë e Kapitit dhe në xhaminë...

Vulin thirrje shqiptarëve të Luginës: Mos u frikësoni, do të jetoni më mirë se serbët në Kosovë

Ministri i Mbrojtjes në Qeverinë e Serbisë, Aleksandër Vulin, ka thënë se të gjithë qytetarët shqiptarë që jetojnë në Serbi duhet të jenë të qetë dhe...

Kamberi e do Luginën në tryezën e Brukselit, e Stankoviq në Serbi

Kryetari i Komunës së Bujanovcit, Shaip Kamberi, tha sot se problemet e shqiptarëve nga jugu i Serbisë do të duhej të shtrohen në tryezën e negociatave në...