Category: Lajme

Avdyli: Lugina e Preshevës, territor shqiptar i okupuar nga “Serbia e Madhe”

Profesor Doktor Ramiz Avdyli mendon se Lugina e Preshevës është një territor shqiptar, por i okupuar nga “Serbia e Madhe”. “Lugina e Preshevës...

Malësisë së Bujanocit, do t’iu kthehet dinjiteti shqiptar!

“Banorëve të fshatrave të Malësisë së Bujanocit (Breznicë dhe Muhoc), pas 26 tetorit, do të nis të i kthehet dinjiteti shqiptar, i humbur nga pushtetarët...

Koalicioni për të drejtat e shqiptarëve, mbarshëm në Osllarë!

Nëpërmjet faqes zyrtare të rrjetit social facebook, Partia për Veprim Demokratik në Bujanoc, ka shkruar për fushatën parazgjedhore të mbajtur sonte në fshatin...

“Kishim të drejtë, vazhdojmë tutje”, shkëlqyeshëm!

“Koalaicioni për të drejtat e shqiptarëve” i përbërë nga Partia për Veprim Demokratik dhe Unioni Demokratik Shqiptar, sot edhe zyrtarisht kanë nisur...

Huliganët serb, sulmuan dy shqiptarë të komunës së Bujanocit!

Rreth 15 huligan serb, ditën e enjte, kishin dalur me flamuj serb nëpër rrugët e Bujanocit, ku sulmuan edhe dy shqiptarë të fshatit Turio, komuna e Bujanocit....

“Fol shqip, shkruaj shqip, vendos shqip” Partia Demokratike nisi fushatën parazgjedhore!

Partia Demokratike e Nagip Arifit, sot edhe zyrtarisht ka nisur fushatën parazgjedhore të vlefshme për zgjedhjet e Këshillin Kombëtar Shqiptar të parapara për 26...

Këshilli Kombëtar Shqiptar dënon ashpër aktet e dhunës në bazë të përkatësisë nacionale!

Siç është raportuar nga mediat se një furrë e një familje shqiptare në Sombor të Vojvodinës e emërtuar “Dy Vëllezërit” është djegur tërësisht pasi...

PVD shpall orarin e fushatës parazgjedhore për komunën e Preshevës

Partia për Veprim Demokratik në Preshevë ka bërë të ditur orarin e fushatës parazgjedhore për komunën e Preshevës. Orari vijon:

Shpendi fton kombëtaren e Shqipërisë në Prishtinë, i kërkon Ramës të mos e vizitojë Beogradin

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka ftuar kombëtaren e Shqipërisë të vizitojë Prishtinën, dhe ka përsëritur kërkesën drejtuar kryeministrit të...

Imami Shefqet Krasniqi lirohet nga paraburgimi

Gjykata Themelore e ka liruar sot Imamin e Xhamisë së Madhe të Prishtinës, Shefqet Krasniqin nga paraburgimi, duke i caktuar masën e arrestit shtëpiak për 30...