Category: Lajme

Vuçiq nga sheshi “Skënderbej”: Nuk është keq në Shqipëri

Në një mjedis mikpritës dhe të sigurt, ndryshe nga ai ku u gjenden krerët shqiptarë në Beograd, kryeministri serb, Aleksandër Vuçiq, dha përshtypjet e tij të...

Kosovarët dhe ndërkombëtarët tërë natën punuan në draftin e Speciales

Një zyrtar i lartë ndërkombëtar në Kosovë ka deklaruar për Klan Kosovën se ishin dy arsye pse nuk u votua Gjykata Speciale në seancën e sotme në Kuvend....

Maqedonia kundër hetimit ndërkombëtar për Kumanovën!

Qeveria maqedonase me të gjitha forcat po kundërshton kërkesat e hetimit ndërkombëtar për ngjarjet në Kumanovë, shkruan gazeta austriake DerStandard, në...

Në Bujanoc, maturantët serbë me flamuj e këngë “festojnë” nëpër rrugët kryesore! (FOTO)

Sikur çdo vit tjetër, edhe ky fundvit shkollor, maturantët serbë, nëpër rrugët kryesore të Bujanocit, kanë festuar me flamuj e këngë, në shënimin e mbarimit...

Nis punimet Forumi Ekonomik në Tiranë, bashkë 6 kryeministra!

Kanë nisur paraditen e së enjtes në Tiranë punimet e Forumit Ekonomik të Vjenës, ku të pranishëm janë krerët e qeverive të vendeve të rajonit. Përveç atij...

Vjen „BUJANOCI KRENARIA IME” nga autori Mr Xhahit Ramadani

Me përlplot poezi nga më të ndryshmet, të dielen do të promovohet libri “BUJANOCI KRENARIA IME” me autor, Mr Xhahit Ramadani. Studiuesi, letrari, hultmtuesi,...

Reagon profesor Zairi nga Bilaçi: “Po diskriminohemi”

Profesori i artit figurativ nga Bilaçi, Avni Zairi, së fundi ka reaguar ndaj veprimeve selektive të pushtetit lokal të Bujanocit, nga të cilat tre vendbanime...

Rama: Për shqiptarët në Luginë, ato të drejta që kanë serbët në veri të Kosovës

Unë thashë që shqiptarët në jugun e Serbisë kërkojnë dhe meritojnë të kenë po atë trajtim që kanë serbët në veriun e Kosovës, tha kryeministri i...

Rama: Vullnet për të sjellë dy kombet tona pranë njëri-tjetrit; Vuçiq: Kosovën e konsiderojmë pjesë tonën

Kryeministri Edi Rama, në konferencën për shtyp pas takimit me kryeministrin serb Aleksandar Vuçiq, deklaroi se “këmbimi i parë i vizitave në rang...

Sami Lushtaku dënohet me 12 vjet burg, Sylejman Selimi me 6 vjet

​Kryetari i Skenderajt Sami Lushtaku është dënuar me 12 vjet burg ndërsa ish komandanti i UÇK-së Sylejman Selimi është dënuar me 6 vjet burg. Vendimi është...