Category: Lajme

Debat i ashpër mes shqiptarëve dhe serbëve në Mitrovicë (VIDEO)

Në gjithë karrierën e tij politike Marko Gjuriq,  nuk ka kaluar në jugun e Mitrovicës Por, këtë hap, shefi i zyrës së Serbisë për Kosovën e bëri të...

PVD problemet të kapen për fyti e jo për bishti

PVD, nismë seancë për mbajtjen e sencaës së veçantë të kuvendit komunal, në cilën do të diskutohen disa tema që jund të konsiderohen të nxehta për...

Kryetari i FHLP ftohet pë pjesëmarrje në Parlamentin Europian; Lugina e Preshevës në qendërvëmendje të euro-deputetëve!

Kryetari i Fondit Humanitar të Luginës së Preshevës, Xhelal Memeti, është ftuar nga euro-deputetët të Parlamenti Europian me rastin e publikimeve lidhur me...

Gjuriq: “Idetë për reciprocitet të shqiptarëve të jugut të Serbisë në raport me AKS në Kosovë, qesharake!”

Idetë e disa politikanëve shqiptarë për, siç thotë Marko Gjuriq, njëfarë reciprocitetit në raport me Asociacionin e Komunave Serbe, më duken qesharake dhe jo...

Trupi Koordinues me çanta falas për nxënësit e klasës së parë!

Të gjithë nxënësit e klasës së parë nga komunat Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë, do të marrin falas çantat dhe pajiset tjera shkollore, njofton shërbimi i...

Edi Rama: Turp për BE’në që e mbanë të mbyllur popullin e Kosovës

Kryeministri shqiptar Edi Rama ka deklaruar se Bashkimi Europian duhet të ketë turp që popullin e Kosovës e lë të izoluar. “Është turp dhe padrejtësi që BE...

Vuçiqi vjen në Kosovë, do t’i pajtojë shqiptarët e serbët

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka paralajmëruar se do të vizitojë Kosovën, në mënyrë që të takojë dhe inkurajojë serbët e Kosovës si dhe t’ua...

Kryebashkiaku socialist i Himarës bëhet “grek”

Kryetari socialist i Bashkisë së Himarës, Jorgo Goro, ka marrë nënshtetësinë greke. Vendimin e ka publikuar gazeta greke Proto Thema. “I dhamë nënshtetësinë...

PVD: Të sqarohet roli i pushteteve lokale në procesin diskriminues, që u imponua nga qeveria serbe

Në mbledhjen e fundit të kryesisë së PVD – së u shqyrtua rëndësia e tubimit të Kuvendit të këshilltarëve Shqiptarë. PVD që nga themelimi i saj ka...

Stankoviq në Preshevë: Emigrantëve, domosdoshmërishtë ju nevojitet ndihmë më e madhe!

Kryetari i Trupit Koordinues për komunat Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë, ka deklaruar që është e domosdoshme ndihma më e madhe e bashkisë ndëtkombëtare për...