Category: Lajme

Tensione Rusi- SHBA për Sirinë

Në marrëdhëniet amerikano-ruse ka sërish shenja nervozizmi e shkak i tensioneve të fundit duket janë bërë raportet mbi një mbështetje të mundshme të regjimit...

Vaxhid Zahirit nga Dobrosini, Policia e Kosovës ia konfikson 110 dele!

Banorët shqiptarë që jetojnë në rripin kufitar ndërmjet Kosovës dhe Luginës së Preshevës janë para një presioni të madh të shpërnguljes. Derisa në...

“Variabiliteti” i Nagip Arifit: Me ambasadorin Boçka nuk ka biseduar për krijimin e AKSH në Luginë, ndërsa në popull del të jetë pjesë e nismes për krijimin e asociacionit të shqiptarëve!

Gjatë ditës së djeshme, në Bujanoc, ka qëndruar amabasadori shqiptar i akredituar në Beograd, Ilir Boçka, i cili ka patur takime me liderët institucional...

Zukorliq po ndërton xhaminë më të madhe në Europë!

Xhamia më e madhe në Europë, do të ndërtohet vetëm 30 kilometra larg Novi Pazarit, në vendin e qujatur “Dugoj Polani”, apo në Polanin e Gjatë, e cila do të...

PVD: Reciprociteti nuk arrihet me lojra politike, por me angazhim të mirëfilltë politik!

Kryetari i Këshillit Nacional të Shqiptarëve, Jonuz Musliu deklaroi këto ditë se në konsultim me kryetarët e subjekteve politike ka caktuar për 12 shtator...

Beogradi demanton Pacollin, veturat nga Serbia me të vjetrën në Kosovë

Automjetet me regjistrime serbe sonte pas mesnatës nëpër vendkalimin e Kosovës në Jarinë kanë hyrë me regjim të pandryshuar dhe atyre nga Policia e Kosovës nuk...

Putin pranon se ka ndihmuar Assadin

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka pranuar se Rusia ka ndihmuar qeverinë e presidentit sirian, Bashar al-Assad për t’i luftuar rebelët. “Ne i kemi dhënë Sirisë...

Gjuriq: Formimi i AKS, proces i pakthyeshëm!

Gjuriq, ka thënë se linçimi i serbëve në Kosovë, po ndodh vazhdimisht pasi që partitë politike shqiptare atje, nuk po i dënojnë ato veprime dhe nuk ka reagime...

Partia Republikane në Bujanoc: Komunalia po injoron kërkesat e qytetarëve

Këshilli komunal i Partisë Republikane për Bujanoc, ashpër ka reaguar ndaj autoriteteve të Ndërmarrjes Publike “Komunalia”, e cila nuk ka ndërmarrë masa për...

Nuk kanë të mbaruar skandalet e Komunalisë: “Familjes shqiptare nga Bujanoci, i kthehen ujrat e zeza nga e tërë lagjja, Komunalia as që gajlohet” (FOTO)

Një familje shqiptare nga Bujanoci, e cila jeton në rrugën Stepe Stepanoviq, ka pësuar  një haveri të madhe në rrjetin e kanalizimit. Mirëpo, edhe përkundër...