Category: Lajme

Serbia do deshqiptarizimin e Luginës me “pasivizimin e vendqëndrimit”

Ministria e Punëve të Brendshme e Serbisë, gjatë viteve 2013 dhe 2014 u ka pasivizuar 256 qytetarëve shqiptarë vendbanimet e tyre, pavarësisht faktit se ata...

RTV ALDI: Po vazhdon shtypja dhe diskrimini i mediave private nga qeverisja lokale e Preshevës!

Shtypja dhe diskriminimi i mediave private nga ana e qeverisjes lokale në Preshevë Përmes kësaj deklarate publike në emër të redaksis së RTV ALDI , shprehim...

KKSH kërkon informacion rreth pasivizimit të shtetësisë për shqiptarët e Luginës!

Këshilli Kombëtar Shqiptar duke u thirrur në Ligjin për qasje në informacionin të rëndësisë publike ka kërkuar nga Ministria e punëve të brendshme,...

Medvegjasit kërkojnë hapjen e dy vendkalimeve me Kosovën!

Zëvendëkryeministrja e Kosovës, Edita Tahiri takoi delegacionin nga Komuna e Medvegjës të kryesuar nga zëvendëskryetari i Komunës së Medvegjës Florim Sahiti ....

Stankoviq paralajmëron ndihmën e shtetit për rivitalizimin e Banjës së Sjarinës në Medvegjë!

Kryetari i Trupit Kordinues për komunat Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë, Zoran Stankoviq, sot ka paralajmëruar ndihmën e shtetit në zgjidhjen e problemeve...

“Zgjohet” Bajram Rexhepi: SHIK-u ka uzurpuar PDK-në dhe ka “kapur” shtetin!

SHIK-u ka uzurpuar jo vetëm PDK-në, por edhe institucionet e Kosovës, ka thënë njëri nga ish-themeluesit e PDK-së dhe ish-kryeministri i Kosovës, Bajram Rexhepi,...

Jep dorëheqe Fehmi Beha nga posti i nënkryetarit të kuvendit komunal të Medvegjës!

Nënkryetari i kuvendit komunal të  Mevegjës, njëherit kryetari i degës së Partisë për Veprim Demokratik, Fehmi Beha, sot ka dhënë dorëheqe të parevokueshme...

Shpërthen Zaev për rastin “Monstra”: Janë vrarë maqedonas e janë burgosur shqiptarë!

Do të publikojmë gjithçka që posedojmë për rastin “Monstra” kur u vranë katër fëmijë dhe një person i rritur pranë liqenit të Smillkovës, ka...

Stankoviq sot do t’a vizitojë Medvegjën!

Kryetari i Trupit Koordinues për komunat Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë, Zoran Stankoviq, sot do t’a vizitojë komunën e Medvegjws dhe Banjën e Sjarinës....

Atashehu ushtarak Taft Blekbern takon kryetarin e KKSH-së Jonuz Musliun!

Kryetari i Këshillit kombëtar shqiptar, Jonuz Musliu, ka pritur dje në takim atasheun ushtarak të SHBA-së të akredituar në Beograd, z. Taft Blekbern dhe shefin e...