Category: Lajme

Luta kandidat edhe për një mandat për kryetar të Gjilanit – i dalin lotët pas konfirmimit të kandidaturës

LDK-ja ka zyrtarizuar Lutfi Hazirin si kandidat për kryetar të Gjilanit. Haziri ishte i propozuari i vetëm i degës së LDK-së në Gjilan. Pas konfirmimit të...

Komiteti i Helsinkit e quan një spastrim etnik pasivizimin e adresave të shqiptarëve të Luginës së Preshevës

Spastrim etnik me mjete administrative. Kështu është konsideruar pasivizimi i adresave të shqiptarëve të Luginës së Preshevës në raportin e Komitetit të...

Konfirmohen 6 të vdekur e 30 të zhdukur nga vërshimet në Gjermani

Autoritetet gjermane kanë konfirmuar se gjashtë persona kanë vdekur dhe 30 të tjerë janë zhdukur nga vërshimet në pjesën perëndimore të Gjermanisë. Policia...

Ndriçohet rruga Tërnoc-Turi

Pas përfundimit të asfaltimit të rrugës Tërnoc – Turi, komuna e Bujanocit ka filluar me paisjen me infrastrukturë përcjellëse duke vendosur shtyllat...

“Dheu i Bardhë”: Një grua e kaloi kufirin ilegalisht, Policia e Kosovës ja ndalon hyrjen në Kosovë për një vit

Policia e Kosovës ka njoftuar se një grua, shtetase e Serbisë e ka kaluar ilegalisht kufirin Serbi-Kosovë. Rasti ka ndodhur dje në pikën kufitare “Dheu i...

Deputeti serb Dragan Markoviq – Pallma ju bënë thirrje serbëve: Mos shkoni për pushime në Shqipëri

Lideri i Partisë “Serbia e Bashkuar” (Jedinstvena Srbija), Dragan Markoviq – Pallma, u ka bërë thirrje qytetarëve serbë, të mos e kalojnë pushimet në...

Kamberi takon studentët amerikanë nga Bostoni – i informon për gjendjen e rëndë të pakicave në vend

Deputeti, Shaip Kamberi, ka pritur sot studentët amerikan nga “Northeastern University” të Bostonit. Sipas një postimi, kryetari i PVD-së, Shaip Kamberi, me...

Kryetarja Ardita Sinani mbështet financiarisht 729 ndërmarrje lokale në Preshevë, pagesa iu ekzekutohet menjëherë

Qeverisja lokale në Preshevë, nën drejtim e Ardita Sinanit, gjatë ditës së djeshme ka mbështetur financiarisht  mbi 700 biznese të vogla dhe të mesme lokale....

Shefi i Zyrës së BE-së në Kosovë: Marrëveshja për Asociacionin është ligj, Qeveria duhet ta zbatojë

Shefi i Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, Tomas Szunyog ka thënë se marrëveshja për Asociacionin e komunave më shumicë serbe është ligj për Kosovën,...

Dy vdekje të dyshimta në Deçan nga helmimi me ujë të pijshëm, prokuroria nis hetimet

Në Komunën e Deçanit në 24 orët e fundit kanë ndodhur dy vdekje të dyshimta, pas situatës së krijuar, ku po dyshohet që qindra qytetarë u helmuan nga uji....