Category: Kulturë

Preshevë: ‘PreFoto’ hap fazën e aplikimit për të apasionuarit e fotografisë

Festivali Ndërkombëtar i Fotografisë i cili mbahet gjatë muajit nëntor në Preshevë ‘PreFoto’, ka hapur fazën e aplikimit, ku të drejtë kanë gjithë...

Në pesë vjetorin e vdekjes së regjisorit Agron Boriçi, promovohet libri i tij i lënë në dorëshkrim “Hija e Fantazmës” (FOTO)

Për nder të pesë vjetorit të ndarjes nga jeta të regjisorit Agron Boriçi, të marten në amfiteatrin e RTV-Presheva u mbajtë akademi përkujtimore kushtuar jetës...

“Presheva dje dhe sot” ekspozitë e arteve figurative dhe fotografisë në mini galery Kub në Preshevë (FOTO)

Organizata joqeveritare “Be aktiv” nga Presheva,sot ka hapur ekspoziten e asrtisteve preshevar me teme qytetin e Presheves,dikur dhe sot. “Presheva dje...

Nagip Tashi nga Tërnoci, krijon mozaik të veçantë në njëvjetorin e vdekjes së Adem Demaçit (VIDEO)

Me rastin e përkujtimit të 1-vjetorit të vdekjes së veprimtarit të çështjes kombëtare Adem Demaçi, Nagip Tashi nga Tërrnoci i Bujanovcit, ka bërë një...

Të shtunen gazetari nga Shqipëria Aleksandër Çipa promovon librin e tij në Bujanoc

Të shtunën (nesër) me fillim prej orës 11:00, në sallën e vogël të shtëpisë së kulturës në Bujanoc, do të promovohet libri me poezi “Deti nuk ka...

Komuna e Bujanocit shpallë konkurs për shoqëritë kulturore-artistike, vlera e përgjithshme 2 mln dinarë (DOKUMENT)

Komuna e Bujanocit, rrespektivisht Komosioni për vlerësimin e programeve dhe projeketeve nga fusha e kulturës, ka shpallë sot konkurs për financimin e programeve...

Rap artisti nga Lugina K-ALBO po prek majet e suksesesit me këngën “KOKA” (VIDEO)

I riu nga Lugina e Preshevës, Hip Hop artisti, Milot Ramadani ka filluar të korrë suksese te mëdha në muzikën R&B. Ramadani, apo i njohur me emrin K-ALBO, çdo...

Preshevë: Sonte nata finale e edicionit të gjashtë të “PreFoto”, aplikantë edhe nga India e Malejzia

Të shtunen (sonte) me fillim nga ora 19:00 në hapësirat e shtëpisë së kulturës “Abdulla Krashnica” në Preshevë do të zhvillohet pjesa kryesore programore e...

Konkurencë e lartë në “Pre Foto” ,Presheva bëhet pikë e takimit për fotografët kombëtarë dhe ndërkombëtarë (ÇMIMET)

Të shtunën e 14 Nëntorit,2015 në pallatin e kulturës Abdulla Krashnica në Preshevë me fillim në ora 19:00 u mbajt nata finale, ekspozita e fotografive,...

Hapet konkursi i edicionit të pestë të “PreFotos” në Preshevë

Më 14 nëntor 2015 (e shtunë) ora 19:00 në Shtëpinë e Kulturës “Abdulla Krashnica ” – Preshevë ftojmë të gjithë fotografët, artistët dhe...