Category: Aktuale

KKSH uron nxënësit, mësimdhënësit dhe prindërit, në rrugëtimin drejt diturisë dhe të ardhmes së ndritur!

Me rastin e fillimit të vitit shkollor 2014/2015, i urojmë të gjithë nxënësve, mësimdhënësve dhe prindërve, këtë ditë të rëndësishme, që shënon një...

Riza Halimi akuzon TK-në dhe ministrinë e arsimit, për mungesën e teksteve shkollore!

Deputeti popullor, njëherit, kryetari i Partisë për Veprim Demokratik, Riza Halmi, ka deklaruar sot që edhe përkundër premtimeve që do të sigurohen tekstet...

Në Luginë, 1 shtatori nis me protesta!

Në ora 10:00, ashtu edhe siç ishin të paralajmëruara, kanë filluar të mbahen protestat e paralajmëruara, në të gjitha shkollat shqipe të Luginës së...

Verbiq porositë në Bujanoc:” Jepni shembuj të mirë, nxënësve tuaj”

“Mendoj që sot, të gjithë duhet të tregojnë me punën e vetë se çfarë shembulli po i japim nxënësve” –  i ka thënë nga Bujanoci, sot ministri i...

1 Shtatori, Another Shit in The Wall ”

Nga: Valon Arifi Hey! Beaches ! Leave them kids alone! ! Sot,1 Shtatori i 2014,më shumë se kurdo, e për këdo ,kujtohet nga ata që ,për herë të par nisin...

Vuçiq: Nxënësit shqiptarë, nesër do të paisen me tekstet shkollore në gjuhën shqipe!

Nxënësat shqiptarë nga Presheva, Bujanoci dhe Medvegja, nesër do të paisen me tekstet shkollore në gjuhën shqipe, ka deklaruar sot në Medvegjë, kryeministrti...

Përfundimisht, me një solemnitet rasti hapet Medreseja në Preshevë!

 Para një mase të gjerë, dhe në prani të shumë prijësve fetar dhe atyre institucional, dje u bë përurimi dhe hapja solemne e Medresesë në Preshevë. Edhe...

Viti shkollor në Luginë, nis me protesta!

Takimi i mbajtur dje ndërmjet përfaqësuesve politik dhe institucional të Luginës së Preshevës, ka rezultuar me marrëveshjen “unike”, ku 1 shtatori do të...

Kërcënohet kryetari i FHKL-së, Xhelal Memeti!

Fondi Humanitar i Kosovës Lindore, me qendër në Zhenevë, ka reaguar nëpërmjet një kumtese, në të cilën paraqitet kërcnimi i myftiut, Fikret Limani, drejtuar...

“Live” korrupcioni i policëve serb! (Video)

Një polic serb merrë mito nga një grua e cila është duke vozitur  automjetit “Smart”.  Gruaja vozitëse, policit i dorëzon para në mbrendësi të...