Lugina-Lajm

 I riu preshevar, humb jetën tragjikisht nga aksidenti me Moto-çikletë!

Ibrahim Sadiku nga fshati  Bukuroc, i komunës së Preshevës, ka humbur jetën në mënyrë tragjike, pasi që është përplasë më një shtylle, njofton...

Riza Halimi i pranishëm në ceremoninë e Ambasadës së SHBA-vë në Beograd, me rastin e nisjes me punë të znj.Charrie Daniels!

 Përmes një Njoftimi nga shërbimi informativ i PVD-së, bëhet e ditur se kryetari i PVD-së dhe deputeti popullor, Riza Halimi, ka marrë pjesë në ceremoninë e...

Riza Halimi: Filloristët e Bujanocit nuk i morrën tekstet falas!

Deputeti popullor në Parlamentin Serb, njëherit kryetar i Partisë për Veprim Demokratik,  Riza Halimi ditën e enjte në seancën e kuvendit, ka kërkuar përgjigje...

Shaip Kamberi: Njoh shumë nga ata që e paguajnë rrymën!

Obligimi i shtetit është që të siguroj kushte të njejta për të gjithë nxënësit, e paguajnë apo jo rrymën, dhe njejtë dhe obligim i të gjithë qytetarëve...

Narodni poslanik Šaip Kamberi: Znam mnoge koji plaćaju struju

Obaveza države je da obezbedi jednake uslove za učenike, plaćali ili ne plaćali struju, i isto je tako obaveza građana da oni, dobili ili ne dobili udžbenike,...

Riza Halimi: Osnovci u Bujanovcu nisu dobili besplatne udžbenike

Poslanik Partije za demokratsko delovanje Riza Halimi zatražio je danas u Skupštini Srbije odgovor od Ministarstva prosvete zbog čega osnovcima u Bujanovcu nisu...

Kapen cigare në Nish, të dyshuar për bashkpunim edhe nga Lugina!

Policia e Drejtorisë Policore të Nishit,. dje ka arrestuar një person me iniciale D.K (55) nga Banja e Nishit me dyshimin se që nga 1  janari i vitit 2013itë, deri...

Arrestohen Dr Shefqet Krasniqi!

Pos hoxhës Shefqet Krasniqi janë arrestuar edhe disa persona të tjerë. Aksioni është duke vazhduar. Imami i Xhamisë së Madhe të Prishtinës, Shefqet Krasniqi...

Ka ndërruar jetë regjisori preshevar, Agron Boriçi

 Agron Boriçi u shua në moshën 60 vjeçare, i cili për katër dekada është marrë aktivisht me veprimtari skenike, si regjisor, skenarist dhe actor. Ka vdekur,...

Shaip Kamberi: Autoritetet e Beogradit kanë përgjysmuar Këshillin Kombëtar Shqipëtar!

Deputeti shqiptar i Kuvendit të Serbisë, Shaip Kamberi ka deklaruar sot se ai dhe deputeti tjetër shqiptar nga Lugina e Preshevës, Riza Halimi, kanë kërkuar...