Lugina-Lajm

Kamberi: Gjendja e shqiptarëve në Luginë, një qetësi e brishtë!

  Shaip Kamberi, deputet në parlamentin e Serbisë, gjatë intervistës së dhënë në portalin ndërkombëtar Egje &Adriatik, shprehet se unitetit i faktorit...

E (pa) precedent: Tre futbollistë tërnocas, dënohen me nga tre muaj burgim!

Ridvan Murati, Faruk Nazifi dhe Valon Ramadani, futbollistë të KF “Tërnoci”  janë dënuar me nga 3 muaj burgim, nga Gjykata e Lartë në Nish, të akuzuar në...

Presidenti Nishani në takimin me OSBE-në, kërkoi respektimin e të drejtave të shqiptarëve në Luginën e Preshevës!

Presidenti Bujar Nishani priti sot në orët e pasdites Komisioneren e Lartë të OSBE-së për Pakicat Kombëtare, Astrid Thors. Korrespondenti i agjencise se lajmeve...

Në mes të vilave…!

Falënderimet i takojnë Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi të Dërguarin e Tij Muhamedin s.a.w.s., mbi familjen e tij, mbi shokët e tij dhe mbi të gjithë...

Kryetari Beqiri në takim me drejtuesit e Fakultetit të Mjekësisë në lidhje me regjistrimin e studentëve nga Lugina e Preshevës

Kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar Galip Beqiri u takua me Prodekanin për çështje mësimore në Fakultetin e Mjekësisë Prof. Dr. Halil Ahmetaj. Në takim u...

Njëzet e katër vjetë me PVD-në

Partia e parë shqiptare në Luginën e Preshevës, Paria për Veprim Demokratik, sot shënoi 24-tër vjetorin e themelimit të saj. Ishte intonimi i himnin kombëtar...

KDNJ, nis me projektin “Dil dhe voto”!

Këshilli për Drejtat e Njeriut, me ndihmën e Fondacionit për Shoqëri të Hapur, ka filluar realizimin e projektit “ Dil dhe voto – Zgjedhjet për Këshillin...

 I riu preshevar, humb jetën tragjikisht nga aksidenti me Moto-çikletë!

Ibrahim Sadiku nga fshati  Bukuroc, i komunës së Preshevës, ka humbur jetën në mënyrë tragjike, pasi që është përplasë më një shtylle, njofton...

Riza Halimi i pranishëm në ceremoninë e Ambasadës së SHBA-vë në Beograd, me rastin e nisjes me punë të znj.Charrie Daniels!

 Përmes një Njoftimi nga shërbimi informativ i PVD-së, bëhet e ditur se kryetari i PVD-së dhe deputeti popullor, Riza Halimi, ka marrë pjesë në ceremoninë e...

Riza Halimi: Filloristët e Bujanocit nuk i morrën tekstet falas!

Deputeti popullor në Parlamentin Serb, njëherit kryetar i Partisë për Veprim Demokratik,  Riza Halimi ditën e enjte në seancën e kuvendit, ka kërkuar përgjigje...