Lugina-Lajm

Arza dy vjeçare e cila vdiq në Hungari, pas shumë ditësh sot u varros në Kosovë

U nis për shërim por u ndal në gjysmë të rrugës. Dyvjeçarja Arza Mustafa vdiq në një kamp të Hungarisë . Ajo sot u kthye dhe u varros në vendlindje. Shumë...

Bujanoci me një parti të re, i tubon serbët, shqiptarët e romët, bashk! (Foto&Video)

Para dhjetra të pranishmëve, sot edhe zyrtarisht në Bujanoc filloi së funskionuari, Partia Republikane e Nikolla Sandulloviqit. Nga Këshilli Nismëtar, u lexua një...

Në Bujanoc u zhvillua seanca e parë e Asamblesë komunale!

Me 19 pika të rendit të ditës, sot u zhvillua seanca e parë e kuvendit komunal të Bujanocit, për vititn 2015-të. Edhe përkundër që nuk pritej që seanca e...

Zëvendëskryetari Sahiti: Ofroj dorëheqje nëse mbyllet fakulteti në Medvegjë!

Në një prononcim ekskluziv për portalin LuginaLajm, zëvendëskryetari i komunës së Medvegjës, Florim Sahiti, vlerëson se mbyllja e fakultetit në Medvegjë, do...

Ragmi Mustafa bënë homazhe te Jasharajt e Prekazit! (Foto)

Në nder të 17-të vjetorit të rënies heroike të falimjes Jashari, kryetari i komunës së Preshevës, Ragmi Mustafa, vizitoi Prekazin legjendar, duke bërë homazhe...

Sahiti: Të shpëtohet fakulteti në Medvegjë, është jetësor për shqiptarët!

Zëvendëskryetari i komunës së Medvegjës Florim Sahiti sot ka qëndruar për vizitë pune në Beograd me ç’rast është takuar me kryetarin e Trupit...

Flet Shesheli: Me Nikoliqin dhe PDS (DSS) e Vojisllav Koshtunicës u dakorduam që t’i sulmojmë ambasadat e huaja më 2008!

Sheshel, Nikoliq e Koshtunica kishin dashur “vetëm t’i gjuanin me gurë ambasadat në Beograd’ e jo edhe t’ia vënë flakën atyre”. Në hetimet...

Dy kryetarët dakordohen për projekte ndërkomunale!

Kryetari i Komunës së Gjilanit Lutfi Haziri ka pritur sot në takim kryetarin i Komunës së Bujanocit, Nagip Arifi. Në takim është biseduar me theks të veçantë...

Tensionohet situata në Kuvendin e Shqiprisë, deputetët e PD bllokojnë foltoren

Pas fjalës së mbajtur nga Edi Paloka, kreu i Kuvendit Ilir Metaka kërkuar pesë minuta pushim, pas situatës së tensionuar. Kjo gjëndje u acarrua edhe më shumë,...

Bujanoc: Rruga e sakrificës shekullore

Rruga e Zarbicës, e cila për krah e ka lumin Molla Reka, ruan kujtime sa të hidhura, po aq edhe krenare. Rruga dhe lumi, janë shumë afër njëra tjetrës, si dy...