Lugina-Lajm

PD ndien keqardhje për mospjesëmarrjen e PVD-së në themelimin e AKSH-së!

Pas mbledhjes së djeshme të kryesisë së Partisë Demokratike të Nagip Arifit, partia e kryetarit të Bujanocit, ka dalë me një komunikatë në të cilën thuhet...

Emigrantëve sirian në Bujanoc: “ 1 euro, për 1 orë mbushje të telefonit me rrymë”

Emigrantë sirian vazhdojnë të pagujanë për shërbimet më të thjeshta në Bujanoc, si mbushja e telefonave mobil me rrymë. Siç ka mësuar Lugina-Lajm nga vendi i...

18 vjet nga protestat e Lëvizjes Studentore (FOTO & VIDEO)

Sot bëhen 18 vjet që nga koha kur nisën protestat e Lëvizjes Studentore të vitit 1997, e gjitha kjo për shkak të regjimit të atëhershëm jugosllav, i cili...

Mediet ndërkombëtare: Kosova është trajtuar si shtet në samitin e OKB-së (FOTO)

Kosova është trajtuar si shtet gjatë samitit të OKB-së të liderëve botërorë kundër ekstremizmit të dhunshëm, me nikoqir presidentit e Shteteve të Bashkuara...

Bilaçasit solidar ndaj emigrantëve sirian në Preshevë! (FOTO)

Disa të rinjë nga fshati Bilaç i komunës së Bujanocit, natën e mbrëmshme (e martë), kanë ndërmarrë një aksion humanitar për t’i dal në ndihmë...

Këto janë fotot e Kosovës së barabartë në OKB

Sipas alfabetit, Kosova është ulur afër Kuvajtit në pjesëmarrjen e saj në Samitin e Liderëvve Botërorë për luftën Anti-Terror. Kryeministri i Kosovës, Isa...

Debat publik në Preshevë: Sigurimi i teksteve shkollore shqipe në Luginë dhe nostrfikimi i diplomave të Kosovës në Serbi!

Dy deputetët popullor nga rradhët e Partisë për Veprim Demokratik, Riza Halimi dhe Shaip Kamberi, për të mërkurën e 30 shtatorit kanë organizuar një debat...

Jovanoviq: Pavarësia e Kosovës, çështje e kryer!

Shteti i Kosovës është një proces i pakthyeshëm dhe ai vazhdon të injorohet vetëm nga politikanët e papërgjegjshëm. Kështu ka deklaruar në një intervistë...

Rrahje mes anëtarëve të BDI-së në Çarshinë e Vjetër në Shkup

Përleshen fizikisht dy antarë të BDI-së, drejtori i SHMQSH “Cvetan Dimov” Shaip Zeneli, dhe Bilgin Hajredini, ish përgjegjës në shkollën e mesme...

Shqiptarët në Serbi po tkurren në aspektin demografik, social e territorial

Njohësi i zhvillimeve politike në Serbi dhe në Kosovë, Belgzim Kamberi, nuk sheh efekt të krijimit të Asociacionit të Komunave Shqiptare në Serbi. “Asociacioni...