Lugina-Lajm

ASHAK reagon ndaj kërkesës së Akademisë serbe në UNESCO: “Jemi shtet i pavarur, ushtria serbe me bekimin tuaj ka kryer gjenocid ndaj shqiptarëve”

Lidhur me letrën e Kryetarit të Akademisë Serbe të Shkencave dhe të Arteve (SASA), Prof. Vlas­timir S. Kostić të datës 18.8.2015 kundër anë­ta­rësimit të...

Halimi: Qytetarët shqiptarë u penguan të votojnë në Medvegjë

Zgjedhjet e parakohshme lokale në Medvegjë u mbajtën në atmosferë të rëndë dhe shumë të zymtë të shkaktuar me ndërhyrje të vrazhda të aparatit...

Kocijançiq: Asociacioni i Luginës nuk është i njëjtë me atë të serbëve të Kosovës

Zëdhënësja e Përfaqësueses së Lartë për Politikë dhe Siguri të Jashtme Maja Kocijançiq, ka deklaruar sot se Bashkësia e komunave shqiptare e formuar në jug...

“Zajednica” preshevare…

Kuvendi i këshilltarëve shqiptarë të Luginës së Preshevës, gjatë këtij vikend – shtatori, ka formuar Asociacionin e komunave shqiptare në Serbi. Akti i...

Stojança Arsiq: “Do t’i fitojmë 17 ulëse, duhet të tregojmë forcën e vërtetë në Bujanoc!”

Pas marrëveshjes për pjesëmarrje të përbashkët në një listë zgjedhore, përfaqësuesit e partive serbe në Bujanoc, do të nisin bisedimet në ndarjen e...

Në Preshevë sot më pak refugjatë

Sot në Preshevë kanë arritur më pak refugjatë se sa gjatë ditëve të shkuara. Mediet serbe njoftojnë, transmeton Koha.net, se refugjatët që kalonin kufirin nga...

Asociacion demagogësh!

Nga: Lavdim Hamidi Koalicioni i politikanëve demagogë ka vendosur ta themelojë Asociacionin e Komunave shqiptare në Luginë të Preshevës. Jo për shkak të...

Rezultatet e fundit nga Medvegja!

Rezultatet e fundit që kanë arritur në redaksinë e BujanociNet, nga zgjedhjet e mbajtura në Komunën e Medvegjës për formimin e organeve të pushtetit lokal,...

SNS fitues absolut i zgjedhjeve lokale në Medvegjë!

Partia Përparimtare serbe (SNS) e kryeministrit Aleksandar Vuçiq e ka shpallur fitoren në zgjedhjet lokale në Medvegjë. “Fitoja e sotme bindëse e SNS-së është...

Mbyllen vendvotimet në Medvegjë, votuan rreth 50 për qind e qytetarëve

Vendvotimet në Medvegjë janë mbyllur në ora 20, derisa zgjedhjet lokale atje janë karakterizuar me moslejimin e shqiptarëve nga Kosova për të votuar. Kanë qenë...