Lugina-Lajm

Beni – najveći košarkaški talenat na jugu Srbije

Trinaestogodišnji Bernard Beni Morina iz Bujanovca je najtalentovaniji mladi košarkaš na jugu Srbije i najbolji đak u sedmom razredu osnovne škole. Za Benija, kako...

2014-ta në Luginë, vit i regresit, i prapambeturisë politike, ekonomike, sociale dhe kulturore

Viti 2014 konsiderohet vit i dështimit, i regresit dhe i një thellimit më të madh të prapambeturlsë politike, ekonomike dhe kulturore. Ky vit, që lëmë pas...

Nagip Arifi: Viti 2014-të, vit i sfidave të mëdha dhe i sukseseve të mëdha!

Nagip Arifi, kryetar i komunës së Bujanocit, ka uruar qytetarët e Bujanocit për vitin 2015-të, duke shpresuar se ky ndrrim i mot-moteve të sjellë një moment...

QSA përuron një shtëpi të ndërtuar në Bilaç!

Në kuadër të projektit “Strehimi”, Qendra e Solidaritetit dhe Avancimit në Preshevë bëri zyrtarisht inaugurimin e shtëpisë për familjen treanëtarëshe të...

Halimi: Edhe këtë vit vazhdoi degredimi dhe stërkeqja e pushteteve lokale në Preshevë e Bujanoc

Në rekapitulim të vitit 2014 që po e lëmë pas patjetër duhet të theksojmë se e kaluam edhe një vit të vështirë përplot me probleme ekzistenciale me të...

Haziri mbanë premtimin, hap zyrën për Luginën!

Komuna e Gjilanit ka hapur sot zyrtarisht Zyrën për Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë, e cila ka qenë premtim i kryetarit të Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, në...

“Mança” fitues i BU CUP 2014!

Ekipi “Mança” nga Bujanoci është fitues i turnirit tashmë tradicional BU CUP 2014. Mança për kundërshtarë pati ekipin “Cuki Company” i...

RTB “refuzon” të përcjellë aktivitetin e shpërndarjes së dhuratave për parashkollorët e Tërnocit!

Ndërmarrja Publike “Radio Televizoni i Bujanocit” i cili financohet nga taksapaguesit e komunës së Bujanocit, nuk ka përcjellë nga afër momentet e...

“Norman Atlantic”, humbin jetën dy marinarë shqiptarë

Bilanci i viktimave të tragetit “Norman Atlantic” shtohet edhe me 2 marinarë shqiptarë. Lajmin e ka dhënë Kapiteneria e Vlorës, sipas së cilës...

Kryetari Arifi: “Punoni tokën”, komuna nuk punëson njerëz!

Kryetari i komunës së Bujanocit, Nagip Arifi, në paraqitjen e tij të fundit për vitin 2014-të, ka porosituar qytetarët e Bujanocit, se “komuna nuk punëson...