Lugina-Lajm

Publicisti Enver Robelli shprehet i neveritur pafundësisht nga veprimet e ulëta në Preshevë – ja me çfarë fjalë i drejtohet drejtorit të shtëpisë së shëndetit, Driton Salihut

Gazetari dhe publicisti i mirënjohur shqiptar në Zvicër, Enver Robelli, ka reaguar ashpër ndaj veprimit të ulët të drejtorit të shtëpisë së shëndetit në...

Besnik Lugine! Gjimshiti meriton shiritin e kapitenit, te Shqipëria është një historie KRENARIE

Berat Gjimshiti, ose siç mund ta quajmë ndryshe edhe besniku i Luginës. Me origjinën e tij nga Bujanoci, ky lojtar ulërin për bashkimin e shqiptarëve dhe për...

Hoxha Ulvi Fejzullahu i’u dërgon letër të hapur drejtorëve të shkollave shqipe në Luginë; “T’i dhurojmë fëmijëve tanë dijen, shkencën, besimin dhe moralin”

Imami i Xhamisë së qytetit në Bujanoc, Ulvi Fejzullahu, i’u ka dërguar letër të hapur drejtorëve të shkollave fillore dhe të mesme shqipe në Luginë të...

Gratë preshevare i dalin në mbrojtje kryetares Ardita Sinanit, gjestin e djeshëm të drejtorit Driton Salihu e quajnë “kulmin e idiotësisë”

Veprimi i turpshëm i drejtorit të shtëpisë së shëndetit në Preshevë, Driton Salihut, i cili ka publikuar  në facebook, pamje nga kamerat e sigurisë , ku...

“Sui generis” i Republikës së Kosovës plotësohet me Luginën e Preshevës

Ndërsa, Kosova nga qarqet ndërkombëtare  u trajtua me të drejtë si rast “sui generis”, duke marrë për bazë se ishte element konstituiv i RSFJ-së ...

Shembull i paprecedent në Preshëvë: Drejtori i shtëpisë së shëndetit Driton Salihu publikon pamje nga kamerat e sigurisë të kryetares së PVD-së Ardita Sinani (FOTO)

Një ngjarje e paprecedent sot u shënua nga kamerat e sigurisë të shtëpisë së shëndetit në Preshevë. Drejtori i këtij institucioni shëndetësor, Driton...

Muharremaj urdhëron mbylljen e kazinove në Suharekë

Një person ka mbetur i vrarë në vendin e tij të punës, në një kazino në Suharekë. Sot kryetari i kësaj komune, Bali Muharremaj, ka urdhëruar mbylljen e të...

Delegacioni i Komitetit Këshillues për mbrojtjen e pakicave kombëtare, takon kryetarin e KKSH-së Ragmi Mustafa

Në vizitën që po i bënë sot Bujanocit, Komiteti Këshillues i Këshillit të Evropës për Mbrojtjen e Pakicave Kombëtare ka takuar edhe kryetarin e Këshillit...

Kryetari Shaip Kamberi priti në takim anëtarët e Komitetit Këshilldhënës për mbrojtjen të pakicave – i njofton për pozitën e rëndë të shqiptarëve në Luginë të Preshevës

Kryetari i Komunës së Bujanocit, Shaip Kamberi, ka pritur në takim, anëtarët e Komitetit Këshilldhënës për mbrojtjen dhe të drejtat e pakicave, të kryesuar...

Veseli zotohet se do t’i ndalojë punësimet familjare në institucione

Ka filluar konferenca për projektin e ambasadës britanike për rekrutimin e pozitave të larta drejtuese në shërbimin civil dhe institucione të pavarura. Në këtë...